امروز یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

کاربرد ورق استیل در قاشق و چنگال

کاربرد ورق استیل در وسایل آشپرخانه

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

امتیاز دهید

فولاد ضد زنگ آلیاژی است که از فلزات مختلف ساخته شده است. هنگامی که این فلزات در مقادیر مختلف مخلوط می شوند، انواع مختلفی از آلیاژ تولید می کنند. هر کدام از گریدهای مختلف فولاد ضد زنگ ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند. بیش از 150 نوع فولاد ضد زنگ وجود دارد که هر کدام براساس خواص فیزیکی و شیمیایی خود در کاربردهای مختلف صنعتی، اداری، خانگی و… استفاده می شود.

فولاد ضد زنگ یک فلز فوق العاده است و به همین دلیل است که در آشپزخانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ورق استیل مورد استفاده در ساخت لوازم آشپزخانه هرگز دچار خوردگی، زنگ زدگی، شکستگی و… نمی شود و دارای استحکام و سختی مناسبی است. با توجه به این مطالب، آیا تا به حال فکر کردید که چرا ورق استیل زنگ نمی زند؟ چرا ورق استیل در ساخت کارد و چنگال مورد استفاده قرار می گیرد؟

برای اطلاع از قیمت ورق استیل با کاسپین استیل در تماس باشید!

دلایل استفاده از ورق استیل در تولید قاشق چنگال

فلزات زیادی در بازار آهن آلات وجود دارد که می توان از آن ها برای ساخت انواع لوازم آشپزخانه استفاده کرد. اما چرا بخش اعظمی از تولیدات لوازم خانگی و آشپزخانه مربوط به ورق استنلس استیل است؟

دلایل استفاده از ورق استیل در تولید قاشق چنگال

مقاومت بالا در برابر خوردگی

فولاد ضد زنگ یک آلیاژ فلزی غیر واکنشی با حداقل 10.5 درصد کروم است. زمانی که کروم در معرض هوا قرار می گیرد، لایه ای از اکسید کروم را روی سطح مقطع تشکیل می دهد. این لایه سبب مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی در آب و هوای مختلف می شود. این خواص از دلایل اصلی استفاده از ورق استیل در صنعت آشپزخانه است.

ساختاری پایدار

فولاد ضد زنگ برخلاف آلومینیوم و آهن فلزی غیر واکنشی و خنثی است. این بدان معنی است که می توانید غذاهای اسیدی و حتی شیمیایی را در ظروف فولادی ضد زنگ بدون تأثیر بر طعم غذا و بدون آسیب رساندن به سطح محصول استفاده کنید.

استحکام بالا

علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی، ورق استیل از استحکام مناسب در برابر ضربه ها برخوردار است. این ویژگی یکی از مهم ترین دلایل استفاده از ورق استیل در صنعت خودروسازی می باشد.

بیشتر بخوانید: مهم ترین کاربرد ورق استیل در لوازم خانگی

تمیزکاری آسان

تمیزی یکی از نیازهای ضروری در صنایع غذایی و آشپزخانه است. معمولاً ظروف چوبی یا پلاستیکی دارای دهانه های متعددی هستند که اگر به درستی تمیز نشوند، باکتری ها رشد می کنند. در مقایسه با آن، فولاد ضد زنگ سطح صافی دارد و جایی برای رشد باکتری در سطح آن وجود ندارد.

کاربردهای استنلس استیل در آشپزخانه

دیگر کاربردهای استنلس استیل در آشپزخانه

استنلس استیل بخش اعظمی از کاربرد در صنایع، لوازم خانگی و آشپزخانه را شامل می شود که در ادامه به برخی از کاربردهای آن در آشپزخانه خواهیم پرداخت.

1.سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی نسبت به دیگر لوازم آشپزخانه بیشتر در معرض انواع خوردگی ها و زنگ زدگی ها قرار دارد. زیرا در طول روز انواع مواد شیمیایی، غذایی و اسیدی بر روی سطح آن قرار دارد که باید مقاومت مناسبی در برابر خوردگی داشته باشد. استنلس استیل دارای حداقل 10.5 درصد کروم است و با ایجاد یک لایه محافظ بر روی سطح خود از زنگ زدگی و خوردگی سطح سینک در طول مدت زمان طولانی جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: کاربرد ورق استیل در کابینت دیواری و زمینی

همچنین در صورت برخورد و ضربه، استنلس استیل خواص خود را از دست نداده و مقاومت و استحکام خود را حفظ می کند. مقاومت در برابر خوردگی و سایر خواص مفید فولاد با افزایش محتوای کروم و افزودن عناصر دیگری مانند مولیبدن، نیکل و نیتروژن افزایش می یابد. نیکل همچنین به فولاد ضد زنگ ظاهری درخشان و زیبا می دهد.

کاربرد ورق استیل در قاشق و چنگال و وسایل آشپرخانه

2.ساخت کابینت

در کنار سینک ظرفشویی، کابینت ها نیز در معرض انواع خوردگی ها قرار دارند. ساخت کابینت ها و میزهای آزمایشگاهی با فلزات از قدیم مرسوم بوده است. با گذشت زمان و توسعه صنعت آهن آلات، ورق استنلس استیل جای ورق های گالوانیزه و فولادی را در تولید کابینت ها و میزها گرفت. برخی از کابینت های استیل قدیمی با گذشت بیش از ده سال همچنان بدون ایرادی مورد استفاده قرار می گیرد.

3.اجاق گاز

اجاق گاز یکی دیگر از لوازمی است که به دلیل اعمال حرارت و پخت و پز بسیار در معرض خوردگی قرار دارد. به همین جهت کارخانه های تولید لوازم خانگی باید از ورقی در ساخت آن استفاده کنند که دارای مقاومت بالا در برابر حرارت و خوردگی باشد. ورق های استیل 310 نسوز، 304، 316 و 420 از جمله مواردی است که در ساخت لوازم خانگی ازجمله اجاق گاز مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید:

4.یخچال و فریزر

ورق استیل به صورت گسترده ای در ساخت یخچال ها مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از یخچال های قدیمی با گذشت بیش از 15 سال همچنان دارای ظاهری زیبا و مقاومتی مناسب می باشد. دلیل آن استفاده از ورق استیل در ساخت یخچال ها است که با ترکیبات شیمیایی و خواص مکانیکی مناسب عمری طولانی به محصولات استیل می دهد. ورق استیل 420 بگیر یکی از مهم ترین ورق های مورد استفاده در ساخت یخچال و فریزر است.