امروز یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

سایز میلگرد آجدار

سایز میلگرد آجدار

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

امتیاز دهید

روش تشخیص سایز میلگرد آجدار برای کسانی که دائماً با این محصول فولادی پرکاربرد سروکار دارند، می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. میلگرد‌ها در پروژه‌های ساختمانی، سازه‌های بتنی و… بسیار اهمیت داشته و کاربرد‌های فراوانی دارند. به همین خاطر نیز در ادامه می‌خواهیم تا به سایز میلگرد‌ها به طور کامل بپردازیم و روش‌های تشخیص سایز که برای این محصول در بازار وجود دارد را توضیح دهیم.

منظور از سایز میلگرد چیست؟

قطر اسمی چیزی است که به عنوان سایز میلگرد در نظر گرفته می‌شود. معمولاً ۹ قطر متفاوت وجود دارد که برای میلگرد‌ها در نظر گرفته می‌شود. قطر‌های ۱۰، ۱۲، 14، ۱۶، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۳۲، ۴۰ و ۵۰ از جمله مهم‌ترین قطر‌هایی هستند که میلگرد‌های موجود در بازار با این قطر‌ها شناخته می‌شوند.

به طور کلی تشخیص دادن سایز میلگرد آجدار از سایز میلگرد‌های ساده سخت‌تر است. افرادی که تجربه کمی در این زمینه دارند، احتمال خطا کردن بیشتری نیز دارند. این مسأله به دلیل وجود آج‌های مختلفی است که بر روی میلگرد اجدار وجود دارد. پس در زمانی که نیاز به تشخیص سایز میلگرد آجدار دارید، حتماً دقت بیشتری به خرج دهید.

تشخیص سایز میلگرد آجدار

اهمیت تشخصیص سایز میلگرد

نکته مهم بعدی که باید نسبت به آن توجه داشته باشیم مربوط به اهمیتی است که تشخیص سایز میلگرد آجدار و ساده دارد. تولید کردن میلگرد‌ها بر اساس سایز‌ها و قطر‌های مختلف به دلیل آن است که کارایی‌های متفاوتی دارند. در واقع هر قطر از میلگرد‌ها می‌تواند برای یک کارایی مشخص و به خصوص مناسب باشد. چند مورد از دلایلی که اهمیت این موضوع را نشان می‌دهند، شامل موارد زیر می‌شوند.

 • جلوگیری از بروز خسارت‌های ناشی از قطر نامناسب
 • صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید که به دلیل تفاوت قیمتی در میلگرد‌هایی با سایز مختلف است.
 • داشتن سازه‌هایی مستحکم با استفاده کردن از میلگرد‌هایی با سایز صحیح.
 • تقویت کردن بتن و سازه‌های بتنی و سیمانی
 • ایجاد و یا حتی رفع محدودیت‌های فاصله‌گذاری در سازه‌های مختلف
 • تعیین کردن حداقل پوشش‌های بتنی

نظر مهندس سازه که مهندس ناظر نیز نام دارد و همچنین آیین‌نامه‌های رسمی و بین‌المللی در این خصوص بسیار مهم هستند. به همین خاطر نیز باید به طور دقیق و مناسب سایز میلگرد آجدار و ساده اندازه‌گیری شود و سپس با توجه به کاربردی که این محصول دارد، میلگرد مورد نظر برای استفاده، انتخاب شود.

روش‌های تشخیص سایز میلگرد در بازار

روش‌های تشخیص سایز میلگرد در بازار

برای تشخیص دادن سایز میلگرد آجدار و ساده می‌توان از روش‌های متنوع و مختلفی استفاده کرد. این موضوع سبب می‌شود تا با هر وسیله‌ای که در اختیار داشته باشید و همچنین با روش‌های گوناگون بتوانید به سایز و قطر اصلی میلگرد دست پیدا کنید. سایز میلگرد‌ها غالبا از 5.5 تا 50 میلی‌متر است. طول اغلب میلگرد‌ها نیز ۱۲متر می‌باشد. در برخی از مواقع تشخیص دادن سایز میلگرد‌ها حتی برای مهندسینی که چندین سال در این زمینه فعالیت داشته‌اند نیز می‌تواند سخت شود.

 • گیج

این ابزار فولادی در واقع نوع خاصی از فولاد‌های ضد زنگ است. اغلب میلگرد‌های آجدار با اندازه‌های ۱۲ تا ۲۸ میلی‌متر را می‌توان با گیج اندازه‌گیری کرد. معمولاً احتمال خطایی که در استفاده از این ابزار وجود دارد، بسیار کم است.

 • شابلون

ابزار بعدی با نام شابلون شناخته می‌شود. ورقه‌های نازک و همچنین فیلم‌ها می‌توانند برای تولید شابلون‌ها در سایز‌های مختلف استفاده شوند. معمولاً شابلون‌ها نیز همچون گیج‌ها، ابزار‌های دقیقی برای سنجش هستند.

 • کولیس

یکی از دقیق‌ترین اندازه‌گیری‌ها می‌تواند با استفاده از کولیس انجام شود. کولیس برای اندازه‌گیری سایز میلگرد آجدار بسیار مناسب است. اما حتماً باید در نظر داشته باشید که ۳ سایز مختلف میلگرد که با نام‌های قطر خارجی، قطر اسمی و قطر زمینه را باید با کولیس اندازه‌گیری کنید تا در نهایت بتوانید به طور دقیق سایز میلگرد مورد نظر خودتان را پیدا کنید.

اهمیت تشخصیص سایز میلگرد

 • آچار فرانسه

در مواردی که هیچکدام از ابزار‌های بالا را در اختیار نداشته باشید، می‌توانید حتی از آچار فرانسه نیز برای اندازه‌گیری سایز میلگرد آجدار و ساده استفاده کنید. البته فراموش نکنید که برای فهمیدن سایز دقیق باید از آچار فرانسه مدرج استفاده کنید.

 • وزن کردن

وزن کردن میلگرد‌ها هم می‌تواند یکی دیگر از روش‌های تشخیص قطر و اندازه میلگرد‌ها باشد. البته نیاز به یک شاخه یک متری از میلگرد و همچنین فرمول زیر داریم.

۱۰۰۰/ شعاع میلگرد به میلی‌متر* شعاع میلگرد*۳. ۱۴*۷. ۸۵۰

عدد به دست آمده می‌تواند وزن یک شاخه یک متری از میلگرد را به ما بدهد. در قدم بعدی با توجه به وزن به دست آمده و جدول‌های تخصصی می‌توانید سایز میلگرد را به دست بیاورید. معمولاً از این روش استفاده زیادی نمی‌شود زیرا وزن کردن میلگرد و استفاده از فرمول می‌تواند دردسر‌های زیادی را با خودش به همراه داشته باشد.

کلام پایانی

سایز میلگرد آجدار و ساده از جمله مهم‌ترین مواردی است که در زمان خرید میلگرد‌ها و همچنین ساختن سازه‌های مختلف باید مورد توجه قرار گیرد. به همین خاطر نیز توصیه می‌شود که حتماً از چند روش مختلف برای اندازه‌گیری سایز میلگرد‌ها استفاده کنید که خیالتان کاملاً از بابت اینکه میلگرد مورد نظر چه قطری دارد، راحت باشد. نکته مهم دیگر در مورد میلگرد‌ها آن است که حتماً از فروشگاه‌ها و شرکت‌های معتبری خرید کنید تا بدانید که میلگرد‌ها باکیفیت بوده و سازه‌های شما نیز مستحکم خواهند شد.

 

دسته بندی ها

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

لیست قیمت محصولات کاسپین استیل

مقالات مرتبط

جداول وزنی آهن

به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن پروفیل آهن
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن نبشی
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن ورق سیاه
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن تیرآهن
به همراه محاسبه گر انلاین