امروز چهارشنبه 2 خرداد 1403
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

جدول اشتال میلگرد

eshtal-rebar-table

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

امتیاز دهید

جدول اشتال میلگرد یکی از جدول‌های پرکاربردی است که در حوزه‌های ساختمان‌سازی می‌تواند کارایی بسیار بالایی داشته باشد. به همین خاطر نیز دانستن نکات مربوط به آن و همچنین نحوه استفاده از آن اهمیت زیادی دارد.

در این جدول اطلاعات متعدد و فراوانی درج می‌شود. نحوه محاسبه کردن دقیق وزن آرماتور‌ها از جمله مهم‌ترین اطلاعات این جدول است. نخستین بار در سال ۱۹۳۸ بود که جدول اشتال توسط یک مهندس آلمانی پایه‌ریزی شد. این جدول به خوبی می‌تواند در تعیین اندازه‌های میلگرد‌ها به مهندسان کمک کند.

چه اطلاعاتی در جدول اشتال وجود دارد؟

در این جدول که چندین ستون و تعداد زیادی سطح دارد، یک سری از اطلاعات بیان می‌شوند. مهم‌ترین اطلاعات نیز شامل موارد زیر می‌باشند. مشخصات مربوط به وجه هندسی نیم رخ، سطح مقطع، ممان اینرسی، اساس مقطع، شعاع ژیراسیون، وزن واحد و طول پروفیل از جمله مهم‌ترین اطلاعاتی است که در جدول‌های اشتال می‌توانیم داشته باشیم.

وجود اطلاعات دقیق در این جدول سبب می‌شود تا این جدول را به عنوان یک هندبوک بسیار معروف و مورد نیاز در هر دفتر مهندسی بتوانید پیدا کنید. مسلماً این موضوع سبب می‌گردد تا دسترسی به این جدول برای مهندسان بسیار راحت‌تر باشد.

نماد‌های اختصاری جدول اشتال

نماد‌های اختصاری جدول اشتال

در جدول اشتال یک سری نماد‌های اختصاری وجود دارند. برای آن که بتوانید از جدول اشتال استفاده بهتری کنید لازم است که این نماد‌ها را به طور کامل بشناسید.

  • وزن واحد طول که با G نمایش داده می‌شود.
  • قطر که با علاوت D آن را نشان می‌دهند.
  • سطح روکش با علامت اختصاری U نشان داده می‌شود.
  • گشتاوری مقاوم را نیز با W نشان می‌دهند.

آیا نوع پوشش میلگرد‌ها نیز در جدول اشتال نمایش داده می‌شوند؟

میلگرد‌های مختلفی که امروزه در کارخانه‌ها تولید می‌شوند می‌توانند سطح پوشش‌های متفاوتی نیز داشته باشند. به همین خاطر بهترین کار آن است که نوع پوشش این میلگرد‌ها شناخته شوند. اما سؤال اصلی اینجا است که آیا در خصوص سطح پوشش میلگرد‌ها نیز در جدول اشتال مطلبی وجود دارد یا خیر؟

بله در جدول اشتال حتی در خصوص نوع پوشش میلگرد‌ها نیز توضیحات کاملی ارائه می‌شود که شما بتوانید از این نظر نیز اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

  • نوع پوششی که بر روی میلگرد‌ها استفاده شده است
  • ضخامتی که پوشش میلگرد‌ها دارد
  • ویژگی‌های مقاومتی که میلگرد‌ها از خود در برابر زنگ زدگی نشان می‌دهند
  • ویژگی‌های مقاومتی میلگرد‌ها و پوشش آن‌ها در برابر خوردگی و…
  • خواص مقاومتی که پوشش میلگرد در محیط‌های خاص از خود نشان می‌دهد

جدول اشتال میلگرد فولادی

جدول اشتال میلگرد فولادی

جدول اشتال میلگرد با قطر غیر استاندارد

جدول اشتال میلگرد با قطر غیر استاندارد

محاسبه وزن با جدول اشتال میلگرد

میلگرد در صنعت ساختمان یکی از پرکاربردترین مواردی است که استفاده می‌شود. اگر می‌خواهیم بدانیم که دقیقاً به چه وزنی از میلگرد نیاز دارید، می‌توانیم از جدول اشتال میلگرد استفاده کنیم. خوشبختانه این جدول به قدری دقیق تهیه شده است که در این خصوص می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

تعداد کل میلگرد‌هایی که مورد نیازمان هستند را به همراه طول هر شاخه از این میلگرد‌ها به دست می‌آوریم. سپس با یک ضرل ساده می‌توانید وزن و اندازه میلگرد‌ها را با استفاده از این جدول محاسبه کنید.

مهندسانی که در حوزه‌های مختلفی مشغول به کار هستند همیشه از جدول اشتال میلگرد باید به صورت دقیق استفاده کنند و پیش از هر چیزی لازم است که نحوه سازو کار این نوع از جدول را بشناسند. به همین خاطر نیز بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که این جدول را به طور کامل یاد بگیرید و سپس در زمان نیاز به صورت صحیحی به آن رجوع کنید.

دسته بندی ها

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

لیست قیمت محصولات کاسپین استیل

مقالات مرتبط

جداول وزنی آهن

به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن پروفیل آهن
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن نبشی
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن ورق سیاه
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن تیرآهن
به همراه محاسبه گر انلاین