امروز شنبه 5 خرداد 1403
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

رده لوله مانیسمان به چه معنی است؟

رده لوله مانیسمان

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

4.4/5 - (10 امتیاز)

لوله بدون درز یا مانیسمان، لوله‌ای است که روی سطح آن هیچگونه درز جوشی وجود ندارد. لوله های بدون درز از فولاد جامد که به شکل ورق یا میله است مشتق می‌شوند و از خالی کردن میان فولادی معروف به “بیلت” شکل می‌گیرند.

لوله استیل مانیسمان کاربردهای زیادی در مهندسی و ساخت و ساز دارد و عمدتا از آن برای حمل و نقل خطوط مایعات استفاده می‌شود. رده لوله مانیسمان یا لوله بدون درز نشان دهنده نسبت ضخامت لوله به قطر بیرونی آن است. این لوله‌ها در رده‌های مختلف بین ۵ تا ۱۶۰ و از سایز یک هشتم اینچ تا ۴۲ اینچ تولید می‌شوند. در واقع هر چقدر رده لوله بالاتر برود، به ضخامت آن نیز افزوده می‌شود. در بین رده‌های لوله مانیسمان، رده‌های ۲۰، ۴۰ و ۸۰  نسبت به سایر رده‌ها کاربرد بیشتری دارند. در ادامه مطلب درباره رده لوله مانیسمان، لوله مانیسمان رده 40، لوله مانیسمان رده 80 و جدول لوله مانیسمان اطلاعاتی را به شما ارائه می‌دهیم، تا انتها همراه ما باشید.

رده لوله مانیسمان چیست

رده لوله مانیسمان چیست؟

یکی از مولفه‌های مهم و اصلی لوله‌های مانیسمان رده این لوله‌ها است. طبق استاندارد ASME لوله‌های مانیسمان به رده‌‌های 5، 10، 20، 30، 40، 60، 80، 100، 120، 140، 160، STD، XS و XSS تقسیم شده‌اند. سپس برای هر کدام از این رده‌ها سایز، ضخامت و وزنی مشخص در نظر گرفته شده است.

در واقع رده لوله مانیسمان مشخص کننده سایز و ضخامت این لوله‌هاست. این مولفه از آن جهت اهمیت دارد که رده، ضخامت لوله و ضخامت لوله، میزان مقاومت آن را در برابر فشار تعیین می‌کند. به عبارتی، در لوله‌های با سایز یکسان، هرچه رده‌ی این لوله‌ها بالاتر رود، ضخامت آنها نیز بیشتر می‌شود و در نتیجه این لوله‌ها مقاوم تر خواهند بود. از  سویی در صورت افزایش ضخامت، وزن آنها نیز افزایش می‌یابد.

از آنجا که لوله‌های مانیسمان بیشتر برای انتقال سیالات در صنایعی مانند؛ پتروشیمی و پالایشگاه‌های نفت و گاز کاربرد دارند. به همین دلیل این لوله‌ها باید در رده‌های مختلف ساخته شوند، تا بر اساس مکان مورد استفاده و میزان فشار کاری از رده‌های مناسب با این فشارها و مکان‌ها استفاده شود. تا از نشتی یا ترکیدگی لوله‌ها در اثر فشار بالا جلوگیری کنند. اکثر سیالاتی که با این لوله‌ها انتقال می‌یابند قابل اشتعال بوده و  بروز هرگونه مشکل برای لوله‌ها می‌تواند نتایج خطرناکی را در پی داشته باشد.

همان‌طور که گفتیم، تولید لوله‌های مانیسمان در رده‌های مختلف صورت می‌گیرد، که رده های ۲۰، ۴۰ و ۸۰ نسبت به سایر رده‌ها کاربرد بیشتری دارند.

لوله مانیسمان رده 40 چیست؟

لوله مانیسمان رده 40 چیست؟

این لوله از پرکاربردترین لوله‌های مانیسمان است که بیشتر در صنایع ساختمان‌سازی و برای انتقال سیالاتی همچون آب و گاز از آن استفاده می‌شود.

اکثر لوله‌های مانیسمان  در رده 40 از فولاد نرم ساخته شده‌اند. به این معنی که محتوای کربن آنها حدود 0.2٪ تا 0.25٪ است. برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی لوله SCH 40، سازندگان فولاد معمولاً فولاد را گالوانیزه می‌کنند، به این معنی که آن را با یک لایه روی پوشش می‌دهند.

در لوله‌های مانیسمان ضخامت ها هم با ضخامت دیوار و هم با قطر بیرونی اندازه‌گیری می شوند. به عنوان مثال، یک لوله رده40 با اندازه اسمی 8/1 اینچ دارای قطر خارجی 10.30 و ضخامت دیواره 73/1 میلیمتر بوده و وزن هر متر آن 0.37 است.

لوله مانیسمان رده  80 چیست؟

این لوله‌ها همچون لوله‌های مانیسمان رده 40  کاربردهای زیادی در صنعت دارند. لوله‌های مانیسمان رده 40 و رده 80 بسیار شبیه به هم هستند و ممکن است گاها با هم اشتباه گرفته شوند. با این حال، لوله رده 40 دیواره‌های نازک‌تری نسبت به رده 80 دارد و لوله‌های مانیسمان رده 80 از ابعاد، ضخامت دیواره و استقامت بیشتری برخوردار هستند. در نتیجه، لوله 80 می تواند فشارهای بالاتری را نسبت به رده 40 تحمل کند، بنابراین از لوله‌های مانیسمان رده 80 بیشتر در کاربردهایی که نیاز به تحمل فشارهای بیشتری است، همچون؛ صنایع نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می‌شود.

لوله مانیسمان رده 80 از مواد فولاد کربنی تشکیل شده است. فولادهای کربنی بر اساس گریدها می توانند از نظر ترکیب متفاوت باشند و در نتیجه نقاط قوت و سختی آنها نیز متفاوت است.

به طور کلی میتوان با استفاده از جدول زیر با داشتن رده مورد نظر و قطر خارجی لوله، وزن و ضخامت لوله را تعیین کرد.

دسته بندی ها

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

لیست قیمت محصولات کاسپین استیل

مقالات مرتبط

جداول وزنی آهن

به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن پروفیل آهن
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن نبشی
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن ورق سیاه
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن تیرآهن
به همراه محاسبه گر انلاین