لوله نفت و گاز

لوله نفت و گاز

لوله های نفتی و گازی یکی از مقاطع مهم فولادی مورد استفاده در سیستم گازرسانی شهری، پتروشیمی نفت و گاز، پالایشگاه ها و… می باشد. با گسترش شهرنشینی و نیاز بیشتر مردم به سیستم گرمایشی و گاز، شهرها به لوله هایی با استحکام و دوام بالا برای انتقال انواع سیالات و البته نفت و گاز احتیاج پیدا کردند. لوله نفت و گاز در جنس های متنوع، با داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی و عمر طولانی این نیاز را تا حدودی برای شهرنشین ها تامین کرده است.

لوله خطوط نفت و گاز چیست؟

خط لوله نفت و گاز، سیستمی است که مهندسین آن را در جهت انتقال سیالات و مایعاتی مانند گاز طبیعی، آب، نفت و… در مسافت های طولانی و زیر زمین طراحی کرده اند. خطوط لوله انتقال همچنین فرآورده های نفتی تصفیه شده و گاز طبیعی را برای استفاده یا توزیع بیشتر به مشتریان منتقل می کند. همچنین این لوله ها در ضخامت و جنس های مختلف در انواع منازل، کارخانه ها، پتروشیمی نفت و گاز، سیستم تهویه و… مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات کلی خطوط لوله نفت و گاز

مشخصات کلی خطوط لوله نفت و گاز

لوله نفت و گاز در دو نوع با درز جوش مستقیم و بدون درز جوش در انتقال سیالات مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم انتقال گاز شهری از حساسیت بالایی برخوردار است، زیرا در صورت هرگونه اشتباه خسارات جانی و مالی شدیدی وارد خواهد شد. به همین جهت استفاده از لوله با کیفیت همراه با عمری طولانی یکی از نکات مهم در هنگام خرید لوله گاز می باشد.

سیستم های خط لوله انتقال شامل کلیه تجهیزات و امکانات لازم برای انجام حمل و نقل محصولات می باشد. این سیستم شامل لوله، شیرها، پمپ ها یا کمپرسورها، مخازن شکست، مخازن ذخیره، تاسیسات پالایش و فرآوری و سایر تجهیزات و امکانات می باشد. خطوط لوله انتقال از لوله های فولادی در جنس های مختلف ساخته می شوند و می توانند از قطر چند اینچ تا چند فوت متغیر باشند. بسته به محتوایی که در داخل لوله حمل می شود، سیستم های خط لوله انتقال را می توان طوری طراحی کرد که از فشار نسبتاً پایین تا فشار بالا بدون کوچک ترین مشکلی برای شما فعالیت کند.

عملکرد سیستم گاز رسانی توسط لوله های گازی

اکثر خطوط لوله از راه دور از مراکز کنترل مرکزی اداره می شوند. این مراکز کنترل امکان عملکرد کارآمد یک خط لوله یا تعدادی از سیستم های مختلف خط لوله را از یک مکان واحد فراهم می کنند. اپراتورهای مرکز کنترل خط لوله می توانند پمپ ها را راه اندازی و متوقف کنند، دریچه ها را باز و بسته کنند، حرکات محتوای داخل لوله را نظارت کنند، سیستم های تشخیص نشت را بررسی کنند و سایر وظایف مدیریت سیستم را از یک مرکز عملیات واحد انجام دهند.

همچنین اقداماتی در پاسخ به داده های میدانی انجام می شود که در بسیاری از موارد به کیلومترها دورتر منتقل می شوند. اغلب قبل از انجام این اقدامات، داده های مشاهده شده در یک مرکز کنترل مرکزی توسط پرسنل میدانی در مکان های آسیب دیده تایید می شود.

انواع لوله براساس روش تولید

انواع لوله براساس روش تولید

لوله های خطوط انتقال گاز در انواع مختلف درزدار و بدون درز تولید می شود. دلیل این فرایند این است که لوله انتقال گاز در مکان ها و شرایط های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین جهت کارخانجات با توجه به نیاز روز بازار، لوله را در قطر، ضخامت، سایز و جنس های مختلفی مطابق با نیاز شما تولید می کنند.

لوله گاز درزدار

لوله درزدار از خم شدن ورق و جوش دادن دو سر آن به یکدیگر تولید می شود. به دلیل وجود شیارهای جوش بر روی سطح مقطع به لوله با درز جوش نیز معروف است. روش های جوشکاری مورد استفاده در تولید این لوله شامل جوشکاری زیرپودری، القایی و مقاومتی است که از دوام و استحکام خوبی برخوردار است. با این حال لوله های با درزجوش به دلیل وجود درزجوش، مقاومت و استحکام کمتری در کاربردهای مختلف به شما ارائه می دهد.

لوله گاز بدون درز

لوله بدون درز از شمش ها، بیلت و بلوم در قالب های دایره ای شکل تولید می شود. لوله مانیسمان یا بدون درز هیچگونه شیار و درزی بر روی سطح خود نداشته و از مقاومت بهتری نسبت به نوع با درز جوش برخوردار است. به همین جهت از لوله مانیسمان برای انتقال سیالات با خوردگی و فشار بالا استفاده می شود.

انواع لوله گاز براساس جنس

برای انتقال گاز به مناطق مختلف به پارامترهای مختلفی باید توجه کرد. برای مثال در مناطقی با آب و هوای مرطوب بهتر است از لوله گاز از جنس استیل و بدون درزجوش استفاده کرد تا مقطع مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی و خوردگی داشته باشد. در ادامه به انواع لوله گاز براساس جنس خواهیم پرداخت.

لوله فولادی (ASTM-B280) (SA B36 -10-1959)

لوله فولادی از جنس گالوانیزه و ورق سیاه در کارخانجات تولید می شود. دلیل استفاده از گالوانیزه و ورق سیاه، مقاومت بالای گالوانیزه در برابر خوردگی و عمر طولانی مقاطع گالوانیزه می باشد. ورق سیاه نیز به دلیل سختی و مقاومت در برابر فرسایش گزینه خوبی برای انتقال مواد شیمیایی از جمله فرآورده های نفتی و گاز طبیعی است.

لوله مسی (ASTM B86-1962)

لوله های مسی به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی گزینه قابل اطمینانی برای استفاده در خطوط انتقال آب و گاز شهری می باشد. عمده کاربرد این لوله در سیستم تهویه، آبرسانی، گازرسانی شهری، تاسیسات و… می باشد.

لوله استیل

لوله استیل از جنس استنلس استیل و در سایزهای مختلف در کارخانجات تولید می شود. استنلس استیل یک فلز مقاوم در برابر زنگ زدگی و انواع خوردگی ها است که سبب طول عمر بالای آن نسبت به دیگر لوله های فولادی شده است. تنها ایرادی که بر این لوله وارد است، قیمت بالای آن نسبت به دیگر لوله ها خطوط انتقال گاز است.

لوله برنجی (CSST)

آلیاژ برنج یکی از مهم ترین آلیاژهای مورد استفاده در ساخت و ساز و صنایع است که توجه مهندسین و طراحان پروژه های ساختمانی را به خود جلب نموده است. این مقطع دارای ماشینکاری بالایی است و به راحتی انواع اتصالات در آن قرار می گیرد. لوله های برنجی در انواع  شیرآلات ساختمانی، صنعت لوله‌ کشی، صنعت رادیاتورسازی خودرو، صنعت نفت و گاز، سیستم آبرسانی، نیروگاه و… مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت لوله گاز

قیمت لوله گاز

لوله گاز به دلیل استفاده بالا در ساختمان، صنایع، خطوط انتقالی گاز شهری و… در سایز، ضخامت و جنس های مختلفی تولید می شود. هریک از کارخانه ها از استانداردهای مختلفی در جهت ساخت این مقطع بهره می برند. قیمت لوله گازی به کیفیت مقطع و وزن آن بستگی دارد. لیست کامل موجودی لوله نفت و گاز به همراه سایز، ضخامت و برند سازنده در جدول سایت کاسپین استیل قابل رویت است.

قیمت لوله گاز 6 متری

لوله گاز 6 متری یکی از لوله های پرفروش در بازار آهن آلات کشور است. این مقطع به دلیل استفاده زیاد در سیستم گازرسانی منازل به دو صورت روکار و توکار، از محبوبیت بالایی برخوردار است. لوله گازی 6 متری به صورت عمده در منازل مسکونی دارای کاربرد گسترده است. به همین جهت اطلاع از قیمت لوله گازی 6 متری برای صاحبان پروژه های عمرانی و ساختمانی ضروری می باشد.

خرید لوله گازی از کاسپین استیل

شرکت کاسپین استیل عرضه کننده انواع مقاطع فولادی و محصولات استنلس استیل برندهای مختلف می باشد. لوله گازی یکی از مقاطع فولادی پرتقاضا در بازار فروش آهن آلات است، کاسپین استیل با اطلاع از این موضوع انواع لوله نفت و گاز در سایز و ضخامت های مختلف را در انبار مجموعه موجود کرده است. برای خرید لوله گازی به دفتر فروش کاسپین استیل به نشانی خیابان آفریقا، خیابان سپیدار، پلاک ۱، طبقه ۴، واحد ۱۱۶ مراجعه کرده یا با شماره 021-58245000 تماس بگیرید.

هیچ محصولی یافت نشد.