امروز یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

رفع زنگ زدگی میلگرد

روش های رفع زنگ زدگی میلگرد

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

4.6/5 - (9 امتیاز)

زنگ زدگی و خوردگی مقاطع فولادی یکی از نگرانی های بزرگ صاحبان پروژه و حتی فروشندگان محصولات فولادی است. میلگرد فولادی یکی از مقاطع فلزی است که درصد بالایی از زنگ زدگی مربوط به آن می باشد. به همین جهت افراد زیادی به دنبال رفع زنگ زدگی و بازیابی خواص شیمیایی میلگرد می باشند. در ادامه به روش های رفع زنگ زدگی میلگرد خواهیم پرداخت.

زنگ زدگی میلگرد

مقاطع فولادی از جمله میلگرد، تیرآهن، نبشی مورد استفاده در ساختمان باید عاری از هرگونه زنگ زدگی باشد. به همین جهت به صاحبان پروژه ساختمانی پیشنهاد می شود بعد از خرید میلگرد، مقاطع را بر روی سکوی بتنی قرار دهند تا دچار خوردگی و زنگ زدگی نشود. همچنین بهتر است در مدت زمان کوتاهی مقاطع فولادی در کنار بتن قرار بگیرد تا از زنگ زدگی جلوگیری شود.

عواملی مانند رطوبت، آب و نمک باعث از بین بردن ساختار شیمیایی میلگرد شده و میلگرد را با زنگ زدگی رو به رو می کند. به همین دلیل باید با توجه به محل قرارگیری پروژه ساختمانی، مقاطع فولادی مناسبی را خریداری کنیم و نسبت به قرارگیری سریع میلگرد در ساختمان اقدام کنیم. لازم بذکر است، میلگرد فولادی تمابل زیادی به زنگ زدگی دارد و در صورتی که 3 عامل بالا هم رعایت شود بعد از گذشت مدت زمانی آهن با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان داده و دچار زنگ زدگی می شود. بهترین کار در این شرایط قرار گیری سریع مقاطع فولادی در کنار بتن ساختمان است، زیرا بتن مانند یک محافظ از زنگ زدگی مقاطع فولادی جلوگیری می کند.

یکی از عوامل زنگ زدگی در میلگرد و شبکه آرماتور ساختمان، از بین رفتن بتن قرار گرفته بر روی میلگرد فولادی است. بتن بر اثر فرسایش، به مقاطع فولادی موجود در شبکه آرماتوربندی ساختمان آسیب وارد می کند. میلگردهای فولادی در ساختمان تحت محافظت بتن های قرار گ

رفته بر روی خود می باشند و زمانی که لایه محافظ در اثر نفوذ کلرید آسیب ببیند، خوردگی ممکن است شروع شود.

زنگ زدگی میلگرد

چرا میلگرد زنگ می زند؟

قبل از شروع کار ساختمانی باید زنگ زدگی میلگردها را از بین برد. در واقع قبل از قرارگیری در بتن، زنگ میلگرد در صورتی که شروع به خوردگی کرده باشد باید به اندازه کافی تمیز شود. دلایل زیر می تواند سبب خوردگی و زنگ زدگی در میلگرد شود:

  • مدت زمانی زیادی بدون پوشش در محیط قرار گیرد.
  • خیساندن و خشک شدن مداوم میلگرد فولادی
  • قرارگیری در محیط های دریایی و نمکی بدون استفاده از پوشش محافظ
  • زنگ زدگی به دلیل ترک خوردن لایه محافظ (پوشش بتنی) و ظهور زنگ زدگی در سطح آرماتوربندی و میلگردهای سازه

روش های از بین بردن زنگ زدگی میلگرد

زمانی که میلگرد در معرض محیط آزاد قرار می گیرد، واکنش شیمیایی به نام اکسیداسیون رخ می دهد که سبب زنگ زدگی و خوردگی مقطع می شود. باید گفت که تمامی فلزات مستعد به زنگ زدگی است ولی درصد زنگ زدگی در مقاطع فولادی و آهنی بیشتر از دیگر فلزات است. مقاطع دیگر شاید دچار لکه های جزئی از خوردگی شوند ولی زنگ نمی زنند، برای مثال فلزاتی از جمله برنز، فولاد گالوانیزه، برنج، تیتانیوم، استنلس استیل و فلزات گران بها مانند طلا، نقره و پلاتین هرگز زنگ نمی زنند.

1. زنگ زدایی میلگرد سند بلاست

یکی از بهترین و مقرون بصرفه ترین روش های رفع زنگ زدگی در میلگرد سند بلاست است. در این فرایند با تمیز کردن سطح مقطع یا سایش با ذرات ماسه شروع به زنگ زدایی می کنیم. توسط این روش سطح مقطع از هرگونه آلودگی، لکه و زنگ زدگی پاک شده که بدون استفاده از مواد شیمیایی صورت می گیرد.

روش های از بین بردن زنگ زدگی میلگرد

2. زنگ زدایی میلگرد با واترجت

به خروج جریان پرفشار آب از درون یک نازل، جت آب یا اصطلاحا «واترجت» (Water Jet) می ‌گویند. واترجت دارای کاربرد گسترده ای در صنایع و کارواش خودروها می باشد. در این روش توسط فشار آب شدید زنگ زدگی سطح میلگرد را از بین برده که با سرعت کار بالایی صورت می گیرد. در این فرایند از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نشده و تنها آب به از بین رفتن زنگ زدگی ها کمک خواهد کرد.

3. زنگ زدایی میلگرد شات بلاست

به پرتاب ساچمه های ریز فولادی به سطح فلزات (نمونه کارهای صنعتی) به منظور پوسته زدایی بعد از عملیات ریختگری، زنگ زدایی، رنگ زدایی و… شات بلاست گفته می شود. این روش در بین دیگر روش ها بسیار سخت و تهاجمی می باشد، زیرا فشار زیادی توسط ساچمه های فلزی به سطح مقطع وارد خواهد شد.

4. زنگ زدایی میلگرد با لیزر

لیزر یکی از تکنولوژی های مهم مورد استفاده در بخش های مختلف صنعتی، پزشکی، تمیزکاری و… می باشد که کمک زیادی به زندگی بشر کرده است. در این روش انرژی زیادی صرف نشده و به راحتی می توان سطح وسیعی از میلگردهای فولادی را زنگ زدایی کرد. پرتوهای لیزر با توان بالا به سطح مقطع تابیده می شود که سبب ازبین رفتن تمامی زنگ زدگی و فرسودگی ها خواهد شد.

5. زنگ زدایی میلگرد با اسیدشویی

اسیدشویی یکی از روش های رفع زنگ زدگی آهن است که صرفه اقتصادی بالایی دارد. در این روش توسط اسید اگزالیک در کنار هر گالن آب 3 قاشق غذاخوری این ماده را اضافه کرده و سپس بر روی سطح مقطع قرار می دهیم. واکنش های شیمیایی که در سطح مقطع رخ می دهد سبب از بین رفتن زنگ خواهد شد.

چگونه می توان از زنگ زدگی میلگرد جلوگیری کرد؟

چند روش مختلف برای حفاظت از میلگرد در برابر زنگ زدگی وجود دارد؛ از جمله:

  • استفاده از رنگ های محافظتی و پوشش دهی با انواع روکش ها
  • گالوانیزه کردن میلگرد با پوشش زینک
  • استفاده از استنلس استیل 304 و استنلس استیل 316 به دلیل وجود کروم در ساختار آن ها. کروم مانع زنگ زدگی می شود.
  • خشک نگه داشتن محیط و جلوگیری از تماس میلگرد با آب و رطوبت
  • نظافت میلگرد برای جلوگیری از اسیدی شدن آن
  • استفاده از روغن ها، مواد ضد زنگ و سایر مواد پوشش دهنده شیمیایی

دسته بندی ها

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

لیست قیمت محصولات کاسپین استیل

مقالات مرتبط

جداول وزنی آهن

به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن پروفیل آهن
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن نبشی
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن ورق سیاه
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن تیرآهن
به همراه محاسبه گر انلاین