امروز شنبه 5 خرداد 1403
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

استنلس استیل 409L و ویژگی ها و کاربردهای آن

استنلس استیل 409L

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

امتیاز دهید

مشخصات ورق استنلس استیل 409L

ورق استنلس استیل 409L دارای ترکیب خوبی از مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر خوردگی است که می تواند برای محیط ها یا برنامه های غیر خورنده یا کم خورنده ایده آل باشد. سهولت ساخت همراه با شکل پذیری بالا به طور قابل توجهی استفاده از آن را در اگزوز خودرو و صنایع مختلف گسترش داده است. این ورق به دلیل خواص مفید متعددی که دارد در صنایع بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که این استیل دارای پایداری عالی با جوش پذیری خوب است، از عمر و دوام بالایی نیز برخوردار است.

ورق استنلس استیل 409L نوعی نسخه پایدار از ورق استیل است که عناصر اصلی آن شامل کروم، کربن، نیتروژن و تیتانیم می باشد. وجود این عناصر در ترکیبات شیمیایی سبب مقاومت بالا در برابر خوردگی، شکل پذیری و جوش پذیری ورق استیل 409L شده است. با توجه به کروم پایین و شکل پذیری استیل 409L این ورق از گزینه های کم هزینه با فولاد ضد زنگ مورد استفاده در صنایع می باشد.

ورق استنلس استیل 409L دارای مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون در دماهای بالا و عملکرد جوش خوب است که می تواند برای لوله های اگزوز خودرو یا قطعات موتور استفاده شود.

بیشتر بخوانید: فولاد مارتنزیتی چیست؟

موارد مصرف ورق استیل 409L

استیل 409L از ساختار فریتی با کربن فوق العاده کم تشکیل شده است، بنابراین کارایی آن در مقایسه با گریدهای مشابه عالی است. مهم ترین کاربرد این ورق شامل موارد زیر می باشد:

 • سیستم های اگزوز خودرو
 • مبدل های حرارتی
 • فیلترهای سوخت
 • ترموستات خودرو
 • سیستم های گرمایش خانه

استاندارد ها و آنالیز ورق استیل 409L

 • استاندارد JIS
 • استاندارد AISI
 • استاندارد ASTM
 • استاندارد DIN
 • استاندارد GB

بیشتر بخوانید: کاربردهای صنعتی استنلس استیل 444

ویژگی های فولاد ضد زنگ 409L

 • دارای استحکام مناسب
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • مناسب برای جوشکاری
 • انعطاف پذیری خوب و شکل پذیری عالی
 • مقاومت عالی در برابر دمای بالا

شکل پذیری و کشش ورق استیل 409L

استیل 409L را بدون هیچ مشکلی می توان برشکاری کرده و به اشکال مختلف تبدیل کرد. کربن موجود در این ورق کمتر از 2 درصد است که نسبت به استنلس استیل 409 کربن کمتری دارد. این میزان کربن سبب افزایش شکل پذیری ورق شده که به راحتی می توان عملیات برشکاری و خمش را روی آن صورت داد.

شکل پذیری و کشش ورق استیل 409L

جوشکاری در ورق استنلس استیل 409L

استیل 409L به راحتی با استفاده از روش های جوشکاری معمولی که در فولاد کربنی رایج است، جوش داده می شود. روش های جوشکاری که روی این ورق انجام می شود شامل مقاومتی، آرگون، قوس الکتریکی، جوشکاری فرکانس بالا و… می باشد. سهل انگاری در هنگام عملیات جوشکاری سبب خوردگی و تنش بالای ورق خواهد شد. برای جوشکاری این ورق از فیلرهای حاوی کلمبیوم، فیلر حاوی آستنیتی، فیلر حاوی نیکل و… نیز استفاده می شود که هر یک در مکان های مختلفی کاربرد دارد.

این محصول به علت ترکیب شیمیایی متعادل و ثبات مناسب مقاومت به خوردگی و خواص مکانیکی فلز پایه در ناحیه جوشکاری را حفظ می کند. بعد از انجام عملیات جوش باید اقدامات مناسبی برای تمیز نگه داشتن محل جوش از الودگی کربن صورت گیرد. همچنین برای جلوگیری از آلودگی جوش توسط نیتروژن می توان از گازهایی مانند آرگون و هلیوم استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: مهم ترین کاربرد ورق استیل در صنایع غذایی

مقاومت به خوردگی ورق استیل 409L

مقاومت در برابر خوردگی این ورق همانند ورق استیل 410 می باشد. با این حال، مقاومت به خوردگی آن در مقایسه با سایر فولادهای ضد زنگ با محتوای کروم بالاتر، کمتر است. مقاومت مناسب در برابر خوردگی و اکسیداسیون سبب کاربرد بالای این ورق در صنعت خودرو و سیستم اگزوز شده است.

وجود عنصر کروم در استیل 409L منجر به تشکیل یک لایه سطحی غیرفعال می شود که مقاومت در برابر خوردگی را فراهم می کند. همچنین افزودن تیتانیم از تشکیل کاربیدهای مضر کروم جلوگیری کرده که می تواند منجر به خوردگی بین دانه ای شود. تیتانیم تشکیل دهنده نیز به جلوگیری از سخت شدن ورق هنگام خنک شدن پس از جوشکاری کمک شایانی می کند. علاوه بر این، عنصر تیتانیم موجود در ورق با گوگرد ارتباط دارد که منجر به بهبود مقاومت در برابر خوردگی حفره ای می شود.

ترکیبات شیمیایی استنلس استیل 409

عنصر درصد در استنلس استیل 409
کربن 0.030
سیلیکون 1.00
منگنز 1.00
فسفر 0.040
گوگرد 0.015
کروم بین 10.5 تا 12.5
آهن Balance
مولیبدن 6 x (C+N) to 0.65