امروز شنبه 5 خرداد 1403
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

استنلس استیل 410

استنلس استیل 410L

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

امتیاز دهید

مشخصات ورق استنلس استیل 410

ورق استیل 410 یک فولاد ضد زنگ مغناطیسی با قابلیت جوشی با استحکام تسلیمی بالا و مقاومت خوب در برابر سایش می باشد. مقاومت در برابر خوردگی بهتر در مقایسه با فولادهای کربنی دیگر باعث کاهش هزینه های نگهداری و عمر طولانی تر ورق می شود.

این فولاد ضد زنگ مغناطیسی ساختاری کم کروم دارد که در بعضی کاربردها مقاومت به خوردگی آن محدود است. با این اوصاف ورق استنلس استیل 410 می تواند جایگزین انواع فولاد کربنی در بسیاری از کاربردهای ساختاری شود. همچنین در فرایند تولید ممکن است این ورق رنگ خود را از دست دهد که با رنگ آمیزی آن مشکل حل می شود.

ورق استیل 410 دارای درجه حرارت بالا و مقاومت در برابر بسیاری از محیط های خورنده است. ورق های آلیاژی 410 عمدتاً برای قطعاتی که به خوردگی عالی و خواص مغناطیسی قوی نیاز دارند، استفاده می شود. ورق های استیل 410 دارای رسانایی حرارتی و الکتریکی بالا، سختی آنیل پایین و سرعت کار سخت شدن بسیار پایین است. ورق های سوراخ دار فولاد ضد زنگ 410 نیز دارای مقاومت عالی در برابر اکثر محیط های سوزاننده، مواد قلیایی و اسیدها (سولفوریک، کلریدریک، هیدروفلوئوریک) است.

موارد مصرف ورق استیل 410

  • وسایل نقلیه راه آهن و جاده
  • کانتینرهای حمل و نقل
  • کاربردهای صنعتی

موارد مصرف ورق استنلس استیل 410L

استاندارد ها و آنالیز ورق استیل 410

  • استاندارد ASTM
  • استاندارد ASME

ویژگی های فولاد ضد زنگ 410

  • ضد زنگ و مغناطیسی
  • مقاومت خوردگی عالی
  • عمر طولانی
  • قابلیت جوشکاری
  • ماشینکاری مناسب

ترکیبات شیمیایی ورق استنلس استیل 410

ترکیب شیمیایی ممکن است بین استانداردهای مختلف محصول کمی متفاوت باشد. استاندارد مورد نیاز به طور کامل همانطور که در دستورالعمل مشخص شده است رعایت می شود. ترکیب شیمیایی برای این گرید در جدول زیر به همراه محدودیت های ترکیبی که برای محصول بر اساس استانداردهای مختلف ارائه شده است.

خواص مکانیکی ورق استیل 410

خواص مکانیکی ورق 410 آن را به انتخابی جذاب برای کاربردهایی که استحکام و سختی بالا مورد نظر است، تبدیل کرده است. این ورق برخلاف بسیاری از فولادهای مغناطیسی دیگر، چقرمگی خود را حتی در هنگام جوشکاری در دماهای زیر نقطه انجماد حفظ می کند.

جوشکاری در ورق استیل 410

استیل 410 جوش پذیری خوبی دارد و می توان آن را با استفاده از روش های رایج جوشکاری ذوبی و مقاومتی جوش داد. محصول کم کربن 410 اساساً یک مارتنزیت لت کم کربن در شرایط جوشکاری است که برای عملیات جوش ترجیح داده می شود. محتوای بالای آستنیت درشت شدن دانه را به طور موثر محدود می کند، در حالی که مارتنزیت لت با جلوگیری از بارش کاربید کروم از ایجاد حساسیت (خوردگی) جلوگیری می کند. به دلیل خواص چقرمگی عالی آن در جوشکاری، مناسب ترین محصول برای استفاده ساختاری است.

ورق استنلس استیل 410L

ماشینکاری ورق استنلس استیل 410

ماشینکاری در استیل 410 نسبتا آسان است که در مقایسه با گریدهای آستنیتی، تمایل کمتری به شکل‌ گیری لبه ‌ها دارد. از آنجایی که قابلیت ماشینکاری این ورق با فولادهای کربنی ساختاری قابل مقایسه است، می توان از همان توصیه ها در مورد انتخاب ابزار، سرعت برش و… استفاده کرد.

مقاومت به خوردگی ورق استیل 410

این ورق مقاومت خوردگی قابل توجهی در مقایسه با فولاد کربنی ملایم برای بسیاری از کاربردهای داخلی و خارجی در مناطق روستایی که آلودگی کلرید بسیار کم است، دارد. هنگامی که تغییر رنگ و زنگ‌ زدگی سطحی قابل قبول باشد، این محصول می تواند در بسیاری از کاربردهای ساختاری و محیط‌ های فرآیندی که شرایط خوردگی اتمسفر سخت ‌تر است، عمر مفید و طولانی داشته باشد.

رنگ یا پوشش محافظ ممکن است برای کاربردهای تزئینی یعنی جایی که زنگ زدگی و تغییر رنگ مقدور نیست و برای استفاده در مناطقی با خورندگی شدید اعمال می شود. همچنین بهترین عملکرد این پوشش محافظ با کمک طراحی خوب، عملیات صحیح پس از جوشکاری و تمیز کردن منظم در حین استفاده (در صورت وجود) به دست می آید.

ورق استیل 410 مقاومت بیشتری در برابر سایش نسبت به فولادهای ساختاری بدون آلیاژ به ویژه در محیط های خورنده از خود نشان می دهد. استیل 410 دارای مقاومت خوردگی خوبی در محلول های بسیاری از ترکیبات آلی و معدنی بدون هالوژن در محدوده دما و غلظت وسیع دارد. همچنین اگر به دلیل جوشکاری یا عملیات حرارتی نامناسب نسبت به خوردگی بین دانه ای حساس شود، نرخ خوردگی در محیط های خاص ممکن است به طور قابل توجهی بالاتر باشد.

مقاومت در برابر حرارت استنلس استیل 410

استنلس استیل 410 تا دمای 650 درجه سانتی گراد، مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. البته خواص مکانیکی این استیل در بازه دمایی 400 تا 580 درجه کاهش می یابد.

سخت شدن استنلس استیل 410

سخت شدن این نوع فولاد ها در دمای 925 تا 1010 درجه سانتی گراد انجام می شود که مرحله بعدی آن نیز شامل کوئنچ با هوا و روغن است. بخش های سخت تر این استیل باید با روغن کوئنچ شوند. همچنین برگشت دادن یا بازپخت در دمای 400 تا 580 درجه انجام شده و موجب افزایش خواص مکانیکی و سختی این نوع استیل می شود.

جایگزین های استنلس استیل 410

گرید دلیل جایگزینی
416 به دلیل نیاز احتمالی به ماشینکاری بالا و مقاومت در برابر خوردگی قابل قبول
420 به دلیل استحکام بالاتر
440C استحکام بسیار بالتر حتی نسبت به استنلس استیل 420