امروز یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

کاربرد ورق استیل در پتروشیمی و اهمیت آن

کاربرد ورق استیل در پتروشیمی

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

3.9/5 - (39 امتیاز)

استنلس استیل یک فولاد ضد زنگ با مقاومت بالا در برابر خوردگی و حرارت است. این مزایا سبب استفاده از اشکال مختلف استنلس استیل در صنایع برودتی و حساس از جمله پتروشیمی نفت و گاز شده است. در ادامه به بررسی کاربرد ورق استیل در پتروشیمی خواهیم پرداخت. همچنین برای خرید ورق استیل می توانید از سایت کاسپین استیل اقدام کنید.

تاریخچه استفاده از استنلس استیل در پتروشیمی

تاریخچه استفاده از استنلس استیل در پتروشیمی

در اوایل قرن نوزدهم چندین دانشمند در حوزه فولاد متوجه مقاومت بالای آلیاژ کروم در برابر خوردگی شده بودند ولی هیچکدام توجه ای به محتوای کربن موجود در فولاد نداشتند. ادعاهای زیادی برای اختراع فولاد ضد زنگ توسط اشخاص مختلف وجود دارد ولی بیشتر توجه ها به آقای هری برلی است.

این فرد در سال 1912 در آزمایشگاه خود دنبال راهکاری برای افزایش عمر سلاح های تولیدی خود بود که به استنلس استیل رسید. با کشف استنلس استیل افراد توجه زیادی به آن نکردند تا اینکه در کارد و چنگال مورد استفاده قرار گرفت و خیلی زود به فولادی مهم در کارخانجات مختلف تبدیل شد. استفاده از استنلس استیل در صنعت پتروشیمی و صنایع مختلف در نیمه قرن بیستم مرسوم بوده است.

بیشتر بخوانید: کاربرد ورق استنلس استیل در ساختمان

بررسی کاربرد ورق استیل در پتروشیمی

از مهم ترین کاربرد های ورق استیل در پتروشیمی می توان موارد زیر را نام برد:

 • تهیه مبدل ‌های حرارتی
 • تجهیزات فرآوری
 • تهیه تجهیزات مورد استفاده در زیر دریاها
 • ایجاد سیستم ‌های پایپینگ
 • جداکننده ‌ها
 • تهیه پمپ‌ ها
 • ساخت منیفولدها
 • ساخت تانکرهای ذخیره‌ سازی
 • انواع تجهیزات پتروشیمی
 • انتقال نفت و گاز استخراج شده‌ به مخازن جداکننده
 • مخازن نگهداری و تحت فشار
 • تجهیزات حمل ‌و ‌نقل فرآورده ‌های نفتی
 • ساخت مخازن دپوی مواد شیمیایی و نفتی
 • احداث خطوط جریان

بررسی کاربرد ورق استیل در پتروشیمی

استنلس استیل در اشکال مختلف ورق، صفحه، لوله، سیم و… تولید می شود که لوله استیل از پراستفاده ترین آن در صنایع پتروشیمی محسوب می شود. محصولات استنلس استیل به طور گسترده ای در پالاشگاه ‌های نفت، پالایشگاه‌ های گاز، واحد‌های پتروشیمی و هر پایگاهی وابسته به این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل این کاربرد را می توان در خواص مطلوب استنلس استیل نسبت به مقاطع فولادی جستجو کرد.

بیشتر بخوانید: لوله استنلس استیل چیست؟

دلایل استفاده از استنلس استیل در صنعت پتروشیمی

خواص مطلوب استنلس استیل سبب کاربرد بالای آن در صنایع حساس از جمله پتروشیمی نفت و گاز شده است. برخی از این خواص مطلوب را باهم بررسی می کنیم:

استحکام کششی

استحکام کششی معیاری از تنش مورد نیاز برای شکستن یک ماده با کشش است. این برای بسیاری از محصولات در طول عمر آن ها مفید است، اما توجه به چندین فرآیند ساخت مانند خمش و نورد در ساخت مقاطع استیل مهم می باشد.

شکل پذیری

شکل پذیری گریدهای فولاد ضد زنگ به طور قابل توجهی متفاوت است. شکل پذیری معیاری برای سنجش توانایی یک ماده برای تغییر شکل و فرم مقطع می باشد. یک ماده با شکل ‌پذیری بالا را می ‌توان به صورت نازک چکش کرد یا به صورت سیم یا نخ بیرون کشید و بدون شکستگی تغییر شکل داد.

مقاومت در دمای بالا

دلایل استفاده از استنلس استیل در صنعت پتروشیمی

فولاد ضد زنگ به دلیل ضریب حفظ استحکام بالا در دماهای بالا (بالاتر از 500 درجه سانتی گراد) در کنار ضریب سفتی بهتر نسبت به فولاد کربنی بالای 300 درجه سانتی گراد، مقاومت در برابر حرارت بهتری نسبت به فولاد کربنی نشان می دهد.

بیشتر بخوانید: کاربرد فولاد ضد زنگ

مقاومت برودتی

برخی از گریدهای فولاد ضد زنگ در طیف وسیعی از دماها پایدار می مانند. فولادهای آستنیتی چقرمگی استثنایی و افزایش استحکام کششی در دماهای زیر صفر دارند. از سوی دیگر، گریدهای فریت و مارتنزیتی در دماهای برودتی خوب عمل نمی کنند و چقرمگی آن ها با کاهش دما کاهش می یابد.

مقاومت در برابر اکسیداسیون

مقاومت در برابر خوردگی نتیجه محتوای کروم فولاد ضد زنگ است که در برخی از گریدها تا 26 درصد می رسد. کروم یک لایه نازک و شفاف بر روی سطح فولاد ضد زنگ تشکیل می دهد. وقتی این لایه توسط اکسیژن هوا یا آب فعال می‌ شود، آسیب ‌های سطحی را بهبود می ‌بخشد.

از نظر بیولوژیکی خنثی

یکی از مهم ترین خواص مطلوب فولاد ضد زنگ این است که از نظر بیولوژیکی خنثی است. به همین دلیل است که یکی از اولین کاربردهای آن برای کارد و چنگال، گسترش در تهیه و ساخت مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و بیمارستانی بود. فولاد ضد زنگ در صورت تماس با ماده یا اسیدهای خورنده واکنشی نشان نداده و ساختار خود را از دست نمی دهد.

بیشتر بخوانید: استنلس استیل 310

مقاومت در برابر اسیدها

مقاومت در برابر اسیدها

این خواص یکی از دلایل اصلی استفاده از فولاد ضد زنگ در صنایع غذایی، پتروشیمی نفت و گاز و پزشکی است. فولاد ضد زنگ در برابر طیف وسیعی از ترکیبات از جمله اسیدها، ترکیبات آلی، نمک، ترکیبات گوگرد و کلرید مقاوم است و در صنایع شیمیایی برای ذخیره سازی، جابجایی و فرآوری مفید است.

دفتر فروش کاسپین استیل

مجموعه کاسپین استیل یکی از بزرگترین عرضه کنندگان ورق استنلس استیل در گریدهای مختلف می باشد. متقاضیان برای خرید ورق استیل به دفتر فروش این شرکت به نشانی خیابان آفریقا، خیابان سپیدار، پلاک ۱، طبقه ۴، واحد ۱۱۶ مراجعه کنید. همچنین برای بررسی قیمت ورق استیل با کارشناسان بخش فروش این مجموعه با شماره 021-58245000 تماس بگیرید.