ناودانی مشهد

ناودانی از جمله پروفیل های باز است که بیشتر در ساخت قاب و چارچوب ها از آن استفاده می شود. ناودانی در جنس های مختلفی تولید می شود که هر یک از مشخصات فنی و خواص مختلفی برخوردار است. ناودانی آلمینیومی از وزن سبک تری نسبت به دیگر جنس ها برخوردار بوده و مقاومت خوردگی بالا از مهم ترین خواص آن محسوب می شود. بیشترین کاربرد این مقطع در ساخت چارچوب ها و پنجره ها است.

با وجود اینکه حجم بالایی از تولیدات مقاطع فولادی مربوط به ورق، پروفیل و میلگرد است، ولی این به این معنی نیست که ناودانی های فولادی از خواص نامطلوب یا کاربردی پایین برخوردار باشد. ناودانی فولادی در انواع مختلفی از نظر جنس، ظاهر، استاندارد و روش ساخت دسته بندی می شود. هر کدام از این عوامل سبب تعیین قیمت ناودانی مشهد و وزن نهایی مقطع خواهد شد.

همچنین باید گفت ناودانی ها به طور گسترده ای در ساختمان و صنایع مختلف دارای کاربرد است. از دلایل کاربرد این مقطع می توان به استحکام خوب در فشار زیاد، انعطاف پذیری و وزن سبک اشاره کرد.

ناودانی چیست؟

ناودانی پروفیلی است که  از یک جان به صورت افقی و دو بال به صورت عمودی تشکیل شده است. نوع صنعتی و ساختمانی ناودانی به شکل U انگلیسی ساخته و در بازار عرضه می شود. این مقطع در جنس های مختلفی از جمله گالوانیزه، آلومینیوم و استنلس استیل در حال تولید است که هر کدام بسته به استاندارد ساخت و وزن از قیمتی متفاوت برخوردار است.

تاریخچه ناودانی

استفاده از ناودانی چوبی از قرن ها پیش در ساخت خانه ها و صنایع مختلف بسیار مرسوم بود ولی استفاده از ناودانی فولادی از اوایل قرن بیستم شروع شد. برای مثال در زمان جنگ جهانی دوم استفاده از ناودانی فولادی در ساختمان بسیار افزایش یافت، به صورتی که بعد از جنگ جهانی کارخانجات زیادی در کشورهای مختلف اروپایی برای ساخت این مقطع احداث شد.

با شروع فعالیت این کارخانجات، تولید ناودانی به شدت رشد پیدا کرد و به مقطعی محبوب در کشورهای مختلف تبدیل شد. به مرور زمان روز به روز به تقاضای این مقطع فولادی در قاره ها و کشورهای مختلف افزوده شد و در حال حاضر نیز دارای محبوبیت خاصی نیز می باشد.

دلایل استفاده از ناودانی فولادی

ناودانی چوبی در کنار استحکام و مقاومت بالای خود، دارای معایبی در شرایط مختلف نیز است. چوب مصالح مناسبی برای انواع پروژه های ساختمانی نیست. بسته به ماهیت پروژه ساخت و ساز، در اینجا چند مورد از عواملی که باید در هنگام انتخاب در نظر گرفته شوند آورده شده است:

پوسیدگی و فرسودگی

چوب با قرارگیری در محیط های مرطوب و آبی سریعا دچار فرسایش شده و خاصیت خود را از دست می دهد. این بزرگترین عیب ناودانی های چوبی در ساختمان است. به همین جهت از حدود یک قرن پیش مهندسین به دنبال مصالحی جایگزین برای این مقطع بودند تا ناودانی فولادی تولید شد.

قیمت بالای چوب

در حال حاضر قیمت چوب در بازار گزان تر از فولاد می باشد. البته باید گفت در سال های گذشته این امر مقرون بصرفه بود ولی با گذشت زمان و حفظ محیط زیست قیمت چوب بسیار افزایش یافت. اگرچه چوب نرم به اندازه چوب سخت گران نیستند ولی هزینه نسبی بین ناودانی های فولادی و چوبی در طول زمان تغییر کرده است.

نصب سخت

نصب ناودانی های چوبی بسیار سخت تر از نوع فولادی آن است. زیرا ناودانی های فولادی قابلیت جوشکاری و پیچ کاری داشته و به خوبی قابل نصب می باشد. همین مزایا سبب کاربرد بیشتر نوع فولادی آن نسبت به چوبی شده است.

انواع ناودانی

ناودانی فولادی بر اساس شاخص های مختلفی دسته بندی می شود که مهم ترین آن بر اساس فرایند تولید، ظاهر و مواد سازنده می باشد.

انواع ناودانی بر اساس فرایند تولید

یکی از شاخص های مهم در دسته بندی ناودانی بر اساس فرایند تولید است که به دو روش نورد شده و پرسی می باشد. در ادامه به توضیح مختصر از هر یک می پردازیم.

روش نورد شده

دستگاه‌ های نورد در بسیاری از موارد برای گرم ‌کاری و سرد کاری آلیاژها و فلزات در سایز های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. نورد گرم قابلیت تغییر شکل بالایی دارد. چون تحت تاثیر تبلور مجدد، استحکام تسلیم به طور واضحی کاهش می یابد؛ بنابراین در فرایند نورد گرم شاهد کاهش نیروی لازم برای فرایند نورد قطعات بزرگ هستیم.

روش پرسی

همانطور که از نام آن پیداست، ناودانی به روش پرسی از پرس کردن ورق های 6 متری تولید می شود که در اندازه های مختلفی به انتخاب شما قابل پردازش می باشد. نوع پرسی ناودانی با توجه به جنس ورق استفاده شده در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ناودانی از لحاظ شکل ظاهری

انواع ناودانی را می ‌توان از لحاظ شکل ظاهری به موارد زیر دسته بندی کرد:

ناودانی ساده

ناودانی فولادی ساده در اندازه های مختلف از 8 الی 16 در حال تولید و عرضه در بازار می باشد. ارتفاع ناودانی ساده  از 30 میلی متر تا 400 میلی متر است که به سفارش مشتریان تولید می شود. عمده کاربرد ناودانی ساده در اتاق های کشنده و کامیون، قاب و چارچوب و پایه دستگاه های صنعتی می باشد.

ناودانی مشبک

سوراخ هایی بر روی ناودانی مشبک قرار داده شده که برای بستن پیچ و مهر از آن استفاده می شود. وجود سوراخ بر روی ناودانی بر خوردگی و فرسایش زودتر این مقطع سرعت زیادی می دهد. به همین جهت این مقطع از جنس گالوانیزه ساخته می شود.

ناودانی سبک

ناودانی سبک محصولی است که وزن و ابعاد آن اندکی با استاندارد جدول اشتال ناودانی متفاوت می باشد. همچنین محصولی که مطابق استاندارد جدول اشتال تولید شده به ناودانی سنگین معروف است. کاربرد این ناودانی شامل ساخت نمای ساختمان، اسکلت خودرو، ساخت چارچوب ها، پایه ماشین آلات و… می باشد.

ناودانی سنگین

همانطور که گفته شد، محصولاتی که مطابق با استاندارد جدول اشتال تولید می شود را ناودانی سنگین می گویند. لازم بذکر است ناودانی سبک و سنگین در وزن، ابعاد، اشتال، قیمت و حتی کاربرد با هم تفاوت‌ های اساسی دارند.

ویژگی ناودانی

ناودانی ها دارای خواص مطلوب از جمله انعطاف پذیری، تحمل فشار بالا بر روی خود، استحکام بالا و… می باشند. این دسته از ویژگی ها تنها گوشه ای از مزایای چشم گیر این مقطع فولادی است:

 • تحمل ضربه های قوی
 • کارآمد بودن در طولانی مدت
 • کم بودن وزن اسکلت فلزی
 • سرعت نصب بالا
 • فضای اشغالی کم

استانداردهای رایج ناودانی مشهد

هر کارخانه تولید مقاطع فولادی از استانداردی خاص برای تولید ناودانی بهره می برد که هر کدام خواص فیزیکی و ترکیبات شیمیایی خاص به محصول می دهد. عمده استاندارد تولید ناودانی شامل موارد زیر می باشد:

 • استاندارد اروپا: DIN-1026 یا UPN و UNP
 • استاندارد فرانسه: NFA 45-255
 • استاندارد مقاومت در مقابل خوردگی: DIN EN ISO 12944-3

کاربرد ناودانی

عمده کاربرد ناودانی در ساخت چارچوب ها و پایه ها است ولی درکنار آن در صنایع مختلف از جمله خودروسازی و ساختمان سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از کاربردهای ناودانی شامل موارد زیر می باشد:

 • ماشین آلات
 • نمای ساختمان
 • چهارچوب‌ها
 • خرپا
 • بناهای معماری
 • استفاده به عنوان تیر یا ستون

قیمت ناودانی مشهد

عوامل مختلفی بر قیمت روز ناودانی مشهد نقش دارند که مهم ترین آن شامل هزینه حمل و نقل، قیمت مواد اولیه، قیمت جهانی آهن، نوسانات ارزی کشور و.. می باشد. متاسفانه در کشور ما قیمت ارز دچار نوسانات شدید بوده و به همین جهت قیمت ناودانی در مشهد روزانه توسط مجموعه کاسپین استیل در جدول سایت بروزرسانی می شود. کارشناسان ما با استعلام قیمت انواع ناودانی در کارخانجات مختلف، قیمت جدید ناودانی در مشهد را برای شما در جدول سایت بروزرسانی می کنند.

خرید ناودانی مشهد

مجموعه کاسپین استیل دارای دفتر فروش و انبار بزرگ در مشهد است که امکان خرید حضوری ناودانی را برای خریداران عزیز فراهم کرده است. در کنار این روش، شما می توانید با بررسی مشخصات ناودانی و انتخاب برند موردنظر خود، با کارشناسان فروش ما تماس گرفته و ثبت سفارش کنید. ما در کمترین زمان ممکن پیش فاکتور فروش را برای شما ارسال و بار را آماده تحویل می کنیم.

هیچ محصولی یافت نشد.