امروز شنبه 5 خرداد 1403
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

انواع میلگرد ساده

میلگرد ساده چیست؟

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

امتیاز دهید

میلگرد ساده در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان‌سازی کاربرد‌های فراوانی دارد. میلگرد‌هایی که دارای سطح صاف و بدون آج باشند را میلگرد ساده مینامند. معمولاً استفاده از این میلگرد‌ها در بتن برای جبران کردن مقاومت‌های کششی پایین کاملاً رایج است. یک سری ویژگی‌ها در مورد این محصول وجود دارد که به طور کامل در ادامه آن را مطالعه می‌کنیم.

میلگرد ساده چیست؟

میلگرد ساده نوعی میلگرد است که فاقد آج بوده و می‌تواند استفاده‌های گسترده‌ای نیز داشته باشد. این مدل از میلگرد‌ها می‌توانند در موارد بسیار زیادی همچون ساخت پیچ و مهره‌ها، کار‌های ساختمان‌سازی و… استفاده شوند. استاندارد‌های میلگرد ساده می‌تواند کاملاً متفاوت از میلگرد‌های آجدار باشد. به همین خاطر نیز باید بدانید که این مدل از میلگرد‌ها به چه شکلی و با چه استانداری تعریف می‌شوند. معمولاً چند مورد مهم در استاندارد‌های میلگرد ساده وجود دارد. ضخامت میلگرد یا همان قطر آن، طول میلگرد و همچنین نحوه تولید آن از جمله مهم‌ترین گزینه‌ها و مواردی هستند که باید به خاطر داشته باشید.

انواع میلگرد ساده

انواع میلگرد ساده

میلگرد‌ها به دو دسته آجدار و ساده تقسیم‌بندی می‌شوند. میلگرد‌های ساده نیز بر اساس چند مؤلفه مختلف می‌توانند طبقه‌بندی شده و مورد بررسی قرار گیرند. سه مؤلفه جنس، قطر و شکل ظاهری از جمله مهم‌ترین عوامل و مواردی هستند که می‌توانند بر روی تقسیم‌بندی میلگرد‌های ساده اثر بگذارند.

جنس میلگرد

اولین مؤلفه مربوط به جنس میلگرد است. جنس نیز بر اساس متریال‌ و مواد اولیه‌ای که میلگرد را از آن تهیه کرده‌اند، تعیین می‌شود. انواع مختلف میلگرد بر اساس جنس می‌توانند شامل میلگرد اروپایی، اپوکسی، سیاه، استیل، پلیمری و گالوانیزه باشند. هر کدام برای استفاده در یک محیط مشخص می‌توانند استفاده شوند.

قطر میلگرد

قطر میلگرد‌ها نیز مؤلفه مهم بعدی است که در تعیین کردن نوع میلگرد ساده می‌تواند بسیار مهم باشد. قطر میلگرد بر اساس واحد‌های اندازه‌گیری است و لازم است که حتماً قطر مناسبی را پیدا کنید تا در نهایت نیز بتوانید به راحتی میلگرد‌ها را در مکان‌های مناسب استفاده کنید.

روش تولید

حتی روش تولید کردن میلگرد‌ها نیز می‌تواند بسیار اهمیت داشته باشد. میلگرد‌های ساده را به چهار روش مختلف شامل نورد گرم، نورد سرد، میکروآلیاژی و ترمکس تولید می‌کنند. هر کدام از این روش­ها می تواند خواص مکانیکی و شیمیایی مختلفی به ما بدهد.

مراحل تولید میلگرد ساده

مراحلی که برای تولید میلگرد ساده وجود دارد می‌تواند به ما توضیح دهد که فرایند تولید این محصول به چه صورتی انجام می‌شود.

فراهم کردن متریال اولیه

در مرحله اول بایستی متریال اولیه‌ای که مورد نیاز است، فراهم شود. شمش‌های فولاد که غالبا برای تولید میلگرد ساده صنعتی استفاده می‌شود را در مرحله اول آماده می‌کنند. از یک سری جک‌های هیدرولیکی استفاده می‌شود تا این شمش‌ها را در کوره‌هایی با دمای بالای ۱۱۰۰ درجه قرار دهند.

فرایند پیش نورد

در مرحله بعدی و در زمانی که این شمش‌ها در فرایند ذوب قرار می‌گیرند، می‌بینیم که یک سری جریانات گردابی به وجود می‌آید. این جریانات می‌توانند ماده سیال را در جهت فرایند و پروسه نورد آماده‌سازی کنند.

هدایت به خط تولید

مواد مذابی که به دمای مورد نظر رسیده‌اند، در این مرحله بایستی به سمت خط تولید روانه شوند. در آنجا مواد سیال بر روی رول‌ها قرار می‌گیرند و به مرحله بعد وارد می‌شوند.

ازدیاد طول

در این مرحله رول‌هایی که تولید شده‌اند تحت ۳ گام قرار می‌گیرند که هر بار از قطر آن‌ها کم شده و به طول آن‌ها اضافه می‌شود. در حقیقت با فشاری که به رول‌ها وارد می‌شود، رول‌هایی با ضخامت کمتر و قطر بیشتر خواهیم داشت.

برش

در این مرحله نیز که مرحله پایانی برای میلگرد‌های ساده به حساب می‌آید، میلگرد‌ها و رول‌ها برش داده می‌شوند و برای عرضه به بازار وارد می‌شوند.

مراحل تولید میلگرد ساده

کاربرد میلگرد ساده

کاربرد‌هایی که میلگرد‌های ساده دارند، بسیار پراهمیت هستند. این کاربرد‌ها می‌توانند نشان دهند که تا چه حد استفاده از میلگرد‌ها می‌تواند پراهمیت باشد. در نظر داشته باشید که معمولاً این میلگرد‌ها بسیار رایج بوده و در محیط‌های مختلفی استفاده می‌شوند.

تقویت بتن

اولین، رایج‌ترین و مهم‌ترین کاربردی که از میلگرد ساده می‌توانیم انتظار داشته باشیم در خصوص تقویت کردن بتنها است. بتن آرمه را با استفاده از این نوع میلگرد تقویت می‌کنند و سپس دیگر مراحل ساختمان‌سازی را پیش می‌برند.

میلگرد‌های حرارتی

یکی دیگر از کاربرد‌هایی که از این مدل میلگرد می‌توانیم انتظار داشته باشیم در خصوص استفاده کردن از آن‌ها به عنوان میلگرد حرارتی است. البته طبق نظر کارشناسان و مهندسان این کار درست نیست و بهتر است انجام آن متوقف شود.

ساخت انواع قطعات

بسیاری از قطعات را نیز با استفاده از میلگرد ساده می‌سازند. این مدل از قطعات را می‌توان شامل انواع پیچ و مهره، انواع قطعات، انواع لولا‌ها و اتصالات، میلگرد‌های ترانس و… دانست.

انواع درب

یک مورد مهم دیگر از بین کارایی‌هایی که میلگرد ساده می‌تواند داشته باشد در مورد تولید کردن لولهای انواع درب‌های ضد سرقت و درب‌های ایمنی است. در این درب‌ها می‌بینیم که همیشه از میلگرد‌ها برای بهتر کردن ایمنی درب و افزایش مقاومت و استحکام ان استفاده می‌شود.

ساخت بولت

ساختن بولت‌ها همچون انکربولت، رول بولت و بولت‌های ساده با استفاده از میلگرد‌های ساده می‌تواند ممکن شود. به طور کلی بولت‌ها می‌توانند در موارد مختلفی مورد استفاده واقع شوند.

صنایع زیر ساختی

علاوه بر آن که از میلگرد ساده در صنایع زیرساختی همچون تقویت بتن آرمه استفاده می‌شود، می‌توان در دیگر بخش‌های فوندانسیونی و زیر ساختی در صنایع مختلف نیز از میلگرد‌ها استفاده کرد.

محصولات تزئینی

حتی برای ساخت محصولات تزئینی نیز می‌توانیم از میلگرد ساده استفاده کنیم. نرده‌هایی که با نام فرفورژه شناخته می‌شوند، میلگرد‌های ترانسی و… همگی از این محصول هستند.

نکات مهم در خرید میلگرد‌های ساده

برای خرید میلگرد‌های ساده نیاز است که یک سری مؤلفه‌ها و موارد را در نظر بگیرید. این مؤلفه‌ها و موارد می‌توانند سبب شوند تا خرید بهتر و مناسب‌تری را بتوانید داشته باشید.

شرایط بازار مسکن

بیشترین و عمده‌ترین استفاده‌ای که از میلگرد ساده می‌شود در حوزه ساختمان‌سازی است. افزایش قیمت مسکن می‌تواند بر روی افزایش قیمت میلگرد‌ها نیز اثر مستقیمی داشته باشد.

شرایط اقتصادی و تحریم‌ها

حتی تحریم‌ها، نوسانات دلار و اخبار اقتصادی و سیاسی نیز می‌توانند بر روی این روند تأثیرگذار باشند.

قیمت مواد اولیه

زمانی که فولاد و دیگر مواد اولیه دارای قیمت‌های نوسانی می‌شوند، باید این نکته را بدانیم که این موضوع می‌تواند دردسر‌های زیادی را به وجود بیاورد.

هزینه‌های حمل و نقل

مورد و نکته بعدی نیز آن است که هزینه‌های حمل و نقل از درب کارخانه تا محل مورد استفاده چقدر باید باشد.

سخن پایانی

میلگرد ساده می‌تواند کارایی‌های فراوان و زیادی داشته باشد. تمامی کارایی‌های این میلگرد را به همراه نکات مهمی که در خصوص آن وجود دارد، بیان کردیم. در صورتی که نیاز به خرید میلگرد‌ها داشته باشید، بایستی حتماً به سراغ شرکت‌هایی بروید که هم در قیمت و هم در کیفیت پیشتاز هستند. این موضوع سبب می‌شود تا هم قیمت‌ها و تعرفه‌های مناسب‌تری را برای خرید خود بپردازید و هم باعث می‌شود تا از بابت کیفیت محصولات خیالتان راحت باشد و سازه‌های که می‌سازید از استحکام و قدرت کافی برخوردار باشند.

دسته بندی ها

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

لیست قیمت محصولات کاسپین استیل

مقالات مرتبط

جداول وزنی آهن

به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن پروفیل آهن
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن نبشی
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن ورق سیاه
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن تیرآهن
به همراه محاسبه گر انلاین