امروز یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

ورق استنلس استیل چیست؟

ورق استنلس استیل چیست ؟ ورق استیل یک مقطع فلزی بر پایه آهن است که کمتر از ۲ درصد کربن دارد. این نوع ورق دارای آلیاژهای مختلفی برای جوشکاری و امکان تقویت سختی می باشد. هر چه میزان کربن در این آلیاژ ورق فلزی بیشتر باشد، استحکام و سختی بالاتری دارد و البته شکل پذیری کمتری دارد.
ورق استنلس استیل چیست

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

4.6/5 - (36 امتیاز)

ترکیب کربن با کروم باعث ایجاد مقاومت استنلس استیل در برابر گرما می شود. برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی در محیط های خاص و هم چنین جهت افزایش مقاومت در برابر اکسیداسیون درترکیب آن ها ازعناصری مانند نیکل ، مولیبدن ، تیتانیوم ، آلومینیوم ، مس ، استفاده می شود که هر کدام ویژگی های خاصی را به استنلس استیل می بخشند.

به صورت خلاصه ویژگی های استنلس استیل ، شکل پذیری عالی ، مقاوم در برابر پوسته شدن ، مقاوم در برابر اکسایش و خزش در دمای بالا ، چقرمگی زیاد در دمای اتاق و دمای پایین است . به همین دلیل در ساخت تجهیزات آشپزخانه های صنعتی هتل ها ، رستوران ها ، بیمارستان ها و هم چنین در مصارف پزشکی و صنعتی کاربرد زیادی دارند. همچنین شما میتوانید با مراجعه به بخش قیمت انواع ورق فولادی از آخرین قیمت این محصولات مطلع شوید. برای شناخت بهتر از این امر که ورق استیل چیست به معرفی انواع گرید های ورق استیل و کاربرد ها و شیوه ی شناسایی آن در ادامه مقاله می پردازیم.

ورق استنلس استیل چیست؟

ورق استنلس استیل یک مقطع فلزی بر پایه آهن است که کمتر از ۲ درصد کربن دارد و در ساختار آن از آلیاژهای مختلفی مانند کربن، کروم، آهن و نیکل برای بهبود خاصیت جوشکاری و تقویت سختی ورق استفاده می شود. هر چه میزان کربن در این آلیاژ ورق فلزی بیشتر باشد، استحکام و سختی بالاتر و شکل پذیری کمتری دارد.

انواع گرید های مختلف ورق استنلس استیل چیست؟

 • ورق استنلس استیل گرید 300
 • ورق استنلس استیل گرید 400

در ادامه به برسی و دلایل طبقه بندی(گرید بندی) این ورق ها میپردازیم.

ورق استنلس استیل گرید 300

فولاد استنلس استیل سری ۳۰۰ به عنوان فولاد آستنیتی طبقه بندی می شود و تنها با روش های کار سرد قابلیت انعطاف پذیری دارد. این سری از فولادهای ضدزنگ دارای کروم (تقریبا ۱۸ تا ۳۰ درصد) و نیکل (تقریبا ۶ تا ۲۰ درصد) به عنوان مهمترین ترکیبات آلیاژی هستند.گرید ۳۰۴، پرمصرف ترین گرید در مقایسه با سایر گریدهای استنلس استیل می باشد.

استنلس استیل سری ۳۰۰ مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته و استحکام خود رادر دماهای بالا به سادگی حفظ می کنند. گرید های سری ۳۰۰ در انواع پلیت ، ورق، گرده، لوله و تیوب و محصولات ساختمانی وجود دارند.

 • ورق استیل 301: ورق استنلس استیل 301 قابلیت شکل‌پذیری، انعطاف‌پذیری، جوشکاری و مقاومت سایشی بالایی دارد.
 • ورق استیل 302: ورق استنلس استیل 302 به دلیل داشتن کربن اضافه، نسبت به ورق 304 مقاوم‌تر است.
 • ورق استیل 303: ورق استنلس استیل 303 به خاطر داشتن گوگرد و فسفر اضافه، نسبت به ورق استیل 304، قابلیت شکل‌پذیری بهتری دارد.
 • ورق استیل 309: ورق استنلس استیل 309 در مقایسه با ورق استیل گرید 304 از مقاومت حرارتی بهتری برخوردار است.
 • ورق استیل 316: ورق استنلس استیل 316 به دلیل داشتن آلیاژ مولیبدن، در صنایع غذایی و فرآورده‌های دارویی بسیار پُرکاربرد است. همچنین به خاطر مقاومت بالا در برابر خوردگی در مقایسه با ورق ۳۰۴، در صنایع دریایی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق در صنایع ساعت‌سازی هم کاربردهای زیادی دارد. از ورق استنلس استیل 316 به دلیل تحمل گرمای ۲۰۰۰ درجه‌ی فارنهایت، در ساخت آستر دودکش‌ها نیز استفاده می‌شود.
 • ورق استیل 317: ورق استنلس استیل 317 از فولاد ضد زنگ ساخته شده و به دلیل داشتن مقداری مولیبدن، در برابر آسیب مواد شیمیایی، مقاوم است. این ورق، همچنین از استحکام کششی بالا و تحمل تنش عالی برخوردار است.
 • ورق استیل 321: ورق استنلس استیل 321 از نظر کارایی و خاصیت، مشابه ورق 304 است و به دلیل افزودن تیتانیوم به آن در زمان جوشکاری، خطر پوسیدگی جوش در آن، بسیار کمتر است.

ورق استنلس استیل گرید ۴۰۰

گروه ۴۰۰ از فولاد زنگ نزن دارای ۱۱ درصد کروم و ۱ درصد منگنز است که بالاتر از گروه ۳۰۰ سری است. سری ۴۰۰ حساس به زنگ زدگی و خوردگی در برخی از شرایط است. عملیات حرارتی سری ۴۰۰ را سخت می کند. استنلس استیل سری۴۰۰ دارای کربن بالاتریست که به ساختار بلوری مارتنزیتی آنها می انجامد. این باعث استحکام خوب و مقاومت بالا در برابر سایش می شود. استنلس استیل مارتنزیتی در مقاومت به خوردگی همپای نوع آستنیتی نیست.

با مراجعه به صفحه‌ی قیمت ورق استیل می‌توانید از روند تغییرات قیمت این محصول مطلع شوید.

 

عناصر اصلی فولاد ضد زنگ 400 کروم و مولیبدن هستند. این ورق معمولا برای انجام کارهای روزمره استفاده می شود. ویژگی های اصلی این نوع فولاد جوش پذیری بالا، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر خوردگی و مغناطیس است. فولاد ضد زنگ 400 ورق دارای گریدهای 410، 420، 430 و 446 می باشد.

 • ورق استیل 405 : ورق استنلس استیل 405 دارای ترکیبات مخصوص برای جوشکاری است.
 • ورق استیل 408 : ورق استنلس استیل 408 از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار است، اما در برابر خوردگی ضعیف عمل می‌کند.
 • ورق استیل 409 : ورق استنلس استیل 409 معمولاً برای ساخت اگزوز خودرو استفاده می‌شود.
 • ورق استیل 410 : ورق استنلس استیل 410 در برابر سایش مقاوم‌‌تر است.
 • ورق استیل 420 : ورق استنلس استیل 420 برای ساخت قاشق و چنگال استفاده می‌شود.
 • ورق استیل 430: ورق استنلس استیل 430 عمدتاً در دکوراسیون و تزئینات منزل کاربرد دارد.
 • ورق استیل 446 : ورق استنلس استیل 446 برای استفاده در پروژه‌هایی با درجه حرارت بالا، گزینه‌ی مناسبی است.

ورق استنلس استیل چیست

کاربردهای ورق استیل

کاربردهای مختلف ورق استیل بسته به نوع گرید این ورق ها متفاوت است:

کاربرد های رایج ورق استیل گرید 300

آلیاژهای فولاد زنگ نزن(ورق استنلس استیل سری 300) عمدتا در موارد زیر استفاده می شود:

 • صنعت خودرو
 • صنعت هوافضا
 • صنعت ساختمانی
 • ضخامت های زیر ۱ میل عمدتا کاربرد غیر صنعتی داشته و بیشتر در صنایع لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه مورد استفاده قرار میگیرد.
 • ضخامت های بالای ۱ میل عمدتا کاربرد صنعتی داشته و بیشتر در صنایع ماشین سازی، نفت و گاز و پتروشیمی و مخزن سازی ها مورد استفاده قرار میگیرد.

شما میتوانید با مراجعه به بخش قیمت ورق استنلس استیل 304 محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و به آسانی ثبت سفارش انجام دهید.

کاربرد های رایج ورق استیل گرید 400

آلیاژهای فولاد زنگ نزن(ورق استنلس استیل سری 400) شامل هر دو فولاد فریتی و مارتنزیتی است.

فولاد فریتی: فولاد سخت نشده ایده آل برای استفاده در دمای بالا. برخی کاربردهای معمول برای فولادهای زنگ نزن فریتی : پتروشیمی، سیستم های اگزوز خودرو، مبدل های حرارتی، کوره ها، لوازم و تجهیزات غذایی.

فولاد مارتنزیتی: قادر به سخت پذیری است، ایده آل برای طیف گسترده ای از کاربردهای مختلف. فولاد ضد زنگ مارتنزیتی به طور گسترده در کارد و چنگال، چاقو و ابزارهای چند منظوره استفاده می شود.

شما میتوانید با مراجعه به بخش قیمت ورق استنلس استیل 430 محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و به آسانی ثبت سفارش انجام دهید.

 

ورق استیل چیست

ویژگی های ورق استیل

خواص ورق استیل یا ورق استنلس استیل که باعث استفاده گسترده از این محصول شده است به شرح زیر است:

 • زیبا به نظر می آید
 • مقاومت بالا در برابر حرارت
 • خاصیت ضد زنگ دارد
 • سطح مقاومت در برابر خوردگی
 • عمر طولانی و مفیدی دارد
 • امکان جوشکاری آن وجود دارد
 • می توان آن را بازیافت کرد

همانطور که قبلا ذکر شد یکی از ویژگی های ورق های استنلس استیل قابلیت بازیافت آن است که باعث می شود بیش از 70 درصد فولاد از صنعت بازیافت فلزات بدست آید که می تواند بیشترین سهم را در صنعت فلز و محصولات فولادی داشته باشد.

تفاوت کربن استیل با استنلس استیل

انواع مختلفی فولاد وجود دارد که رایج ترین آنها از استنلس استیل و کربن استیل است. هر دو نوع فولاد ممکن است یکسان به نظر برسند. اما تفاوت های مهم وجود دارد که یکی را از دیگری متمایز می کند. فولاد کربن استیل و فولاد ضد زنگ هر دو فلز هستند. این دو فلز در طیف گسترده ای از کاربردهای تجاری و مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند. اصلی ترین تفاوت این دو در اجزایی است که به فولاد اضافه می شود. این مساله سبب میشود بتواند برای اهداف مورد نظر مفید باشد.

 1.  براقیت ظاهری: تفاوت کربن استیل و استنلس استیل که از روی ظاهر میتوان تشخیص داد، درخشندگی آنها می‌باشد. فولاد معمولی مات است در صورتی که استنلس استیل به دلیل وجود کروم ظاهر براق و درخشانی دارد.
 2.  ترکیب شیمیایی: ترکیب شیمیایی متفاوت، اصلی ترین تفاوت کربن استیل و استنلس استیل است. کربن ماده آلیاژی اصلی برای آهن است. اما  برخی از عناصر دیگر مانند تنگستن ، کروم ، منگنز نیز برای این منظور قابل استفاده هستند. انواع و مقادیر عنصر آلیاژی مورد استفاده، سختی ، شکل‌پذیری و استحکام کششی فولاد را تعیین می کند. در حالی که در فولاد معمولی، کربن به عنوان عنصر آلیاژی اصلی است. برای این آلیاژ مقادیر عناصر آلیاژی دیگر مانند کروم ، منگنز ، کبالت ، تنگستن مشخص نشده است.
 3. مقاومت دربرابر خوردگی: کروم اضافه شده سبب تفاوت در فولاد ضد زنگ باعث می شود نسبت به کربن استیل دربرابرخوردگی مقاوم شود. کروم خود را به آسانی با آهن به اکسیژن متصل می کند. هنگامی که کروم به اکسیژن متصل می شود ، یک لایه اکسید کروم ایجاد می کند که فولاد را از تخریب و خوردگی محافظت می کند. کربن استیل کروم کافی برای تشکیل این لایه اکسید کروم ندارد. بنابراین اکسیژن با آهن پیوند میدهد و منجر به اکسید آهن یا زنگ زدگی می شود.
 4. مسائل اقتصادی: نکته مهم دیگر تفاوت کربن استیل و استنلس استیل، هزینه است. فولادهای ضد زنگ معمولاً گرانتر از فولادهای کربن هستند. این مساله بیشتر به دلیل اضافه شدن انواع عناصر آلیاژی در فولاد ضد زنگ از جمله کروم ، نیکل ، منگنز و سایر موارد است.

بیشتر بخوانید: استنلس استیل 317L را بشناسید!

مراحل تولید ورق استنلس استیل

انواع پرداخت سطح ورق استنلس استیل چیست؟ و مراحل ساخت آن

کیفیت سطوح یکی از دلایل انتخاب استنلس استیل !!! عملیات پرداخت سطح ورق های استنلس استیل در کارخانه بوسیله غلطک ها و سمباده های مکانیکی انجام می شود. انواع ورق استنلس استیل در ابتدا فولاد برای رسیدن به ضخامت مورد نظر از داخل نورد عبور می‌کند و سپس فرایند بازپخت برای رسیدن به خواص مکانیکی مطلوب انجام می‌شود. اکسیداسیونی که روی سطح تشکیل می‌شود (رسوب نورد) با اسیدشویی حذف شده و یک لایه غیرفعال بر روی سطح ایجاد می‌شود. سپس می‌توان پرداخت نهایی را برای رسیدن به کیفیت سطح مورد نظر اعمال کرد.

NO.1 (تک پل)

فولاد به صورت نورد گرم ، آنیل ، و غیر فعال ، کمی خشن می شود. سطح ، مناسب برای کاربردهای صنعتی که در ضخامت ۳ میلی متر – ۵۰ میلی متر عرضه می شود.

بیشتر بخوانید: استنلس استیل 304J1 چه تفاوتی با ورق استنلس استیل 304 دارد؟

2B سطح مات دو پولیش

ورق استیل مات دو پولیش یا 2B محصول نورد سرد می باشد. پرداخت کاری No.2B به این معناست که فرایند دیگری روی آن انجام نشده است. این نوع پرداخت کاری از طریق عملیات نورد سرد بوسیله غلتک ها یا قالب های ویژه ای ایجاد می شود. فرآیند نورد سرد، سطحی صاف تر و با حفرات کمتر ایجاد می کند. سپس سطح ورق استیل در محلول اسیدی پوسته زدایی و صاف می شود. و در مرحله آخر ورق یکبار دیگر از غلتک های پولیش شده عبور داده می شود تا سطح آن صاف تر گردد. ورق استیل مات درخشندگی ندارد و برای کاربردهایی که زیبایی ظاهری مهم است گزینه مناسبی نیست. اما زمانی که ظاهر اهمیت ندارد، این نوع پرداخت گزینه مناسبی است. پرداخت کاری مات No.2B ارزان-ترین نوع پرداخت کاری در ورق استیل است.

BA سطح براق

فولادهای زنگ نزن با سطح روشن (BA) ، فولاد ضد زنگ نورد سرد است که در یک فضای کنترل شده آنیل می شود تا سطح بسیار بازتابنده ای را حفظ کند. اگرچه کاملاً با ورق با سطح آینه ای یکسان نیست ، اما به نظر می رسد بسیار شبیه است.

بیشتر بخوانید: استنلس استیل 305EG چه ویژگی هایی دارد؟

NO.4+PEسطح خشدار و روکشدار

ورق استیل با سطح خشدار روکش دار با نماد No.4 نمایش داده می شود. عملیات پرداخت روی سطح ورق جهت دستیابی به سطح No.4 در کارخانه های فولادسازی مختلف، ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند. این اختلاف به علت تفاوت در شرایط تولید مانند میزان سایش نوارهای سنباده است. به همین دلیل، هنگام سفارش پرداخت کاری No.4 باید به این مسئله توجه کرد.

سایش (برس زدن) سطح ورق استیل به آن ظاهر متمایز و غیر درخشنده ای می دهد و در سطح این ورق ها معمولا یکسری خطوط موازی حاصل از فرایندهای مکانیکی دیده می شود. این نوع پرداخت کاری از جذابیت تزئینی زیبایی برخوردار است بدون اینکه نور را منعکس کند زیرا انعکاس شدید ممکن است جلوه بدی داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از ورق استیل بازتاب شدید نور در ساختمان ها در روشنایی روز دید افراد را مختل می کند.

بیشتر بخوانید: استنلس استیل ۳۴۷ و کاربردهای آن

یکی از معایب این نوع پرداخت کاری مقاومت ضعیف تر آن در برابر خوردگی است زیرا شیارها و خطوطی که بر روی سطح فولاد وجود دارند در برابر زنگ زدگی آسیب پذیرند.

برای ایجاد سطح No.4 باید ورق استیل را با سنباده های شماره 12-180 و سپس با سنباده های 80-120 تحت عملیات پرداخت کاری قرار داد. روکش فولادضد زنگ بر پایه فیلم پلی اتیلن و با قدرت چسبندگی بالا جهت کاربردهای تخصصی در صنایع یخچال سازی و خودروسازی و سایر صنایع مربوطه،در ضخامت های مختلف از 30 الی 200 میکرون به صورت روکش تمام آبی ، سفید مشکی و چاپدار می باشد.

 

کاربرد ورق استنلس استیل چیست ؟

تفاوت فولاد آلیاژی با فولاد ساده کربنی

به طور کلی فولاد به دو دسته فولاد معمولی و فولاد ضد زنگ تقسیم می شود. فولاد کربنی ملایم حاوی عناصر محدودی مانند سیلیکون، گوگرد، فسفر و منگنز است. برای ایجاد اثر ضد زنگ، کمی کروم به آن اضافه می شود که باعث افزایش مقاومت نیز می شود.

در جدول زیر کاربردهای متداول فولاد آلیاژی و درصد عناصر اضافه شده به آن را مشاهده می کنید.

نوع فولاد ساده کربنیدرصد کربنیموارد استفاده
نرمکمتر از 0.15میخ - پرچ - لوله
کم کربن0.15 تا 0.3تیرآهن - میلگرد - چرخ دنده
با کربن متوسط0.3 تا 0.6شفت - میل لنگ - فنر
پر کربن0.6 به بالاارّه - آچار - متّه - پیچ گوشتی

تولیدکنندگان و کارخانجات سازنده ورق استنلس استیل

ورق استیل در کشور ما تولید نمی‌شود و معمولاً از کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، اوکراین، تایوان، چین و ژاپن وارد می‌شود. کارخانه های ورق استنلس استیل میتوان به posco، yieh ،Tisco و Yu-Ting اشاره نمود.

امیدواریم توانسته باشیم تا سوال شما در مورد موضوع ورق استنلس استیل چیست؟ را به خوبی پاسخ دهیم.

قیمت ورق استیل به چه مواردی بستگی دارد ؟

قیمت ورق استیل همچون هر محصول دیگری بسته به کاربرد و برخی ویژگی های آن ها تعیین می شود که در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درصد آلیاژ ورق استیل
 • درصد و سطح مواد به کار رفته در ساخت ورق استیل همچون مولیبدن، کروم و نیکل
 • کاربرد ورق استیل
 • حجم ورق استیل
 • سطح ضخامت ورق استیل
 • نحوه خرید ورق استیل
 • برند یا نوع شرکت سازنده ورق استیل

ناگفته نماند که علاوه بر این موارد یکی دیگر از گزینه هایی که این روزها بیشترین تاثیر را در قیمت ها دارد نوسانات موجود در بازار است که می توان گفت هر روز بروز رسانی می شود.

تفاوت ورق استیل با سایر محصولات

ورق استیل و جنس آن را قبلا تعریف کردیم و گفته می شود که از مخلوط آهن و کربن به دست می آید و با توجه به این نکته می توان گفت که تفاوت این نوع ورق در نوع و ترکیب آلیاژی است. این تفاوت در وجود عناصری مانند کروم و نیکل است که در سایر ورق ها به مقدار بسیار کمی یافت می شود و یا گاهی از این عناصر در ترکیب آلیاژ استفاده نمی شود، در واقع وجود این عناصر در ترکیب ورق استیل مقاومت آن را در برابر خوردگی افزایش می دهد.

علاوه بر موارد ذکر شده، وجود عنصر مولیبدن از دیگر تفاوت های این فلز نسبت به سایر محصولات است که باعث افزایش درجه مقاومت به خوردگی ورق های فولادی به برخی اسیدهای کاهنده می شود. علاوه بر این، محتوای مولیبدن و کروم در بین اجزای ورق فولادی یکی از عوامل تعیین کننده استفاده از صفحات فولادی است و می توان گفت که استفاده واقعی از صفحات فولادی به نسبت مولیبدن و کروم بستگی دارد.

سخن پایانی

با توجه به مطالب فوق ورق استنلس استیل یکی از مواد اولیه پرکاربرد در صنایع می باشد و از مهمترین ویژگی های آن می توان به سطح صاف و براق، ظاهر براق و زیبا و مقاومت در برابر زنگ زدگی اشاره کرد. این نوع ورق در گریدهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود که هر کدام در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

پرسش و پاسخ پیرامون ورق استنلس استیل چیست؟

ورق استنلس استیل گرید 300
ورق استنلس استیل گرید 400
NO.1 (تک پل)
2B سطح مات دو پولیش
BA سطح براق
NO.4+PEسطح خشدار و روکشدار