مش

در صنعت از بسیاری از محصولات و فرآورده‌های فولادی استفاده های فراوانی می‌شود و این موضوع به مقاومت بسیار بالای این فرآورده برمی‌گردد. یکی از این فرآورده‌های مهم فولادی، مش فولادی یا توری فولادی می‌باشد. مش فولادی با هدف تقویت بتن در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مش های فولادی را با نام توری نیز می‌شناسند و از آن ها در ساخت پل‌ها و جاده‌ها نیز استفاده می‌کنند. کاسپین استیل یکی از مهمترین فروشندگان مش فولادی است و این محصول را در بالاترین کیفیت و تنوعات ممکن به همه خریداران مش و توری عرضه می‌کند. برای آشنایی بیشتر با توری فولادی یا مش فولادی با این مطلب همراه شوید.

مش فولادی چیست؟

مش فولادی صفحه‌ای است که از میلگردهای موازی و متقاطع ساده و آجدار تشکیل شده است. این میلگردها روی هم نقطه جوش می‌شوند و ورق‌هایی را در ابعاد مختلف می‌سازند که به آنها توری یا مش گفته می‌شود. برای ساخت توری مفتول‌های گالوانیزه و آهن را مانند یک جدول در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. این قطعات از پایداری بسیار بالایی برخوردارند؛ به گونه ای که حتی اکسید شدن، این پایداری و مقاومت را از بین نمی‌برد. جوش دادن میلگردها و مفتول‌ها به یکدیگر سبب ایجاد یک صفحه با مقاومت و استحکام بسیار بالا می‌شود؛ به گونه‌ای که کاربردهای فراوانی را در صنعت می‌توان برای مش فولادی نام برد.

کاربردهای مش فولادی

از مهمترین کاربردهای توری فولادی یا مش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنعت ساخت و ساز
 • مسلح کردن بتن فونداسیون کف
 • دیواره ساختمانها
 • جاده‌ها
 • پل‌ها
 • مترو
 • سدهای بتنی
 • کانال‌های آبرسانی
 • تونل‌های جاده‌ای

انواع مش فولادی

از مهمترین انواع مش فولادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مش فولادی جوشی
 • مش فولادی غیر جوشی

کاربردهای این دو نوع مش با یکدیگر متفاوت است که در ادامه به هر یک از آنها اشاره خواهیم کرد.

مش فولادی جوشی

مش فولادی جوشی توسط میلگردهای آجدار ساخته شده و برای همین رایج ترین نوع توری به شمار می‌رود. برای ساخت مش فولادی جوشی، میلگردهای آجدار را با زاویه ۹۰ درجه به یکدیگر متصل کرده و به صورت موازی با یکدیگر قرار می‌دهند و نقاط اتصال میلگردها با یکدیگر را جوشکاری می‌کنند. مش فولادی جوشی عمدتا برای فوندانسیون و بتن ریزی در گودبرداری استفاده می‌شود.

مش فولادی غیر جوشی

این نوع مش فولادی کاربرد کمتری نسبت به مدل جوشی دارد؛ دلیل این امر نیز استفاده از میلگردهای ساده و آجدار در کنار هم برای ساختن مش فولادی غیر جوشی است. البته این نوع مش با دو روش مختلف ساخته می‌شود:

 • در روش اول میلگردهای ساده و آجدار را در کنار یکدیگر قرار داده و نقطه اتصال آنها را به کمک سیم مفتولی پیوند می‌دهند.
 • در روش دوم میلگردهای ساده و یا مفتول‌های فولادی را به یکدیگر می‌بافند. میگردهای ساده در روش دوم باید قطر کمی داشته باشند.

ویژگی‌های مش فولادی

اشاره کردیم که عمده مش‌های فولادی ساخته شده در حال حاضر، مش‌های فولادی جوشی هستند که به وسیله میلگردهای آجدار ساخته می‌شوند؛ در نتیجه خواص و ویژگی‌های مش فولادی تا حد زیادی به ویژگی‌های میلگرد آجدار شباهت دارد. برای افزایش مقاومت مش فولادی جوشی از میلگردهای آجدار مرکب مارپیچ و جناقی استفاده می‌شود. این نوع مش‌ها قیمت بسیار مناسبی داشته و نصب و حمل و نقل آنها نیز بدون دردسر خاصی انجام می‌شود.

مش فولادی چگونه تولید می‌شود؟

همانطور که به اختصار در بخش انواع مش فولادی به این نکات اشاره کردیم باید بگوییم که دو روش اصلی برای ساخت مش فولادی وجود دارد:

 • روش اول، قرار دادن میلگردهای آجدار به صورت موازی و با زاویه ۹۰ درجه در کنار یکدیگر می‌باشد که در این روش نقطه اتصال میلگردها با یکدیگر جوش داده می‌شود.
 • در روش دوم نیز میلگردها را با استفاده از سیم مفتولی به یکدیگر متصل می‌کنند. دلیل نامگذاری مش فولادی با نام توری نیز همین روش دوم است که منجر به تولید مش‌های فولادی غیر جوشی می‌شود.

سایزهای مختلف مش فولادی

مش‌های فولادی را در سایزهای ۶، ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۴ میلیمتر می‌سازند. همچنین ابعاد مش فولادی 10 در ۱۰، ۲۰ در ۲۰ و ۱۵ در ۱۵ می‌باشد.

برای خرید مش فولادی چه باید کرد؟

اگر شما نیز قصد خرید مش یا توری فولادی را دارید، می‌توانید به آسانی این خرید را در سایت کاسپین استیل انجام دهید. برای خرید مش فولادی می‌توانید با مراجعه حضوری به دفاتر کاسپین استیل در تهران و مشهد یا با استفاده از خرید آنلاین از طریق سایت کاسپین استیل اقدام کنید. شما همچنین می‌توانید با کارشناسان ما در کاسپین استیل تماس گرفته و نکات و اطلاعات لازم خود برای خرید مش فولادی را از کارشناسان ما جویا شوید.

هیچ محصولی یافت نشد.